Statisíce lidí na kubánském náměstí netrpělivě čekalo, zda se kubánský vůdce po těžké nemoci v Havaně objeví.
Oslavy výročí kubánské revoluce měly být zároveň i odloženými oslavami 80. narozenin Fidela Castra. Kubánský vůdce se narodil 13. srpna, oslavy ale kvůli zdravotnímu stavu odložil na dnešek, tedy na den připomínající založení kubánských Revolučních ozbrojených sil.
Raul vyzval k dialogu s USA
Kvůli zdravotním potížím musel Fidel před čtyřmi měsíci předat řízení země svému bratrovi a ministrovi obrany Raúlovi Castrovi.
Ten během úvodního proslovu přehlídky mimo jiné tlumočil USA kubánskou ochotu "řešit dlouhodobý vzájemný spor u jednacího stolu".
Raúl se v projevu nezmínil o zdravotním stavu svého bratra ani o jeho nepřítomnosti, ale poděkoval kubánskému lidu za "vyspělost", kterou projevil v uplynulých čtyřech měsících.
Přehlídku zahájila jednadvacetiranná salva z děl, pak přejel havanským hlavním náměstím Raúl Castro ve vojenském džípu a za ním následovaly dlouhé řady pochodujících vojáků.
"Fidel se uzdravuje, bude mezi námi a bude dál vést tuto zemi," uvedl nedávno v přeplněném divadle Karla Marxe víceprezident Carlos Lage, ale vzápětí dodal. "I bez Fidela tady bude jeho práce, jeho ideje a jeho příklad."
Castro přehlídky miluje
"Nemyslím si, i přes jeho zdravotní stav, že by Fidel propásl takovouto příležitost," uvedl podle CNN profesor Frank Mora, odborník z americké National War College ve Washingtonu a dodává, že se kubánský vůdce v takovýchto akcích doslova vyžívá. Tuto však vynechal.
Fidel Castro se na veřejnosti naposledy objevil 26. července. Krátce potom se kvůli krvácení do trávicího traktu podrobil operaci a od té doby ho bylo vidět pouze na televizních záběrech a fotografiích.
Partyzánská válka
Na Revolučním náměstí se shromáždilo asi 300 000 lidí, pochodující vojáci a také replika slavné jachty Grandma, která přivezla revolucionáře na Kubu z Mexika. Nad hlavou létaly MiGy, na přehlídce byly k vidění raketomety a tanky sovětské výroby ještě z dob Studené války.
Kuba tak chtěla podle expertů, které cituje agentura Reuters, světu a hlavně Spojeným státům ukázat, že má vojenskou techniku na to, aby mohla bojovat. Přesto je podle nich na Kubě maximálně 60 000 vojáků ve službě.
Fidel a jeho bratr Raúl, který byl pověřen vedením země, byli mezi povstalci, kteří vylodění z jachty Granma přežili. Na lodi, plující z Mexika, bylo 82 lidí, které však při vylodění překvapily vládní síly.
Přeživší se uchýlil do hor Sierra Maestra. Po třech letech partyzánské války Castrovy oddíly vstoupily do Havany a Castro se stal předsedou kubánské revoluční vlády.