Krvavý spor mezi rodinami urovná svatba

Red Zah, ČTK
7. 12. 2005 9:52
Islámábád - Přestože Pákistán v tomto roce urovnávání rodinných sporů násilnými sňatky zakázal, tradice je stále silnější.
Foto: Aktuálně.cz

Vani je kmenový zvyk, podle něhož se krvavé spory mezi rodinami urovnávají násilnými sňatky. Dívka svým životem zaplatí za zločin mužského člena rodiny. Vani se prakticky rovná vraždě.

Příběh trojice sester

Diskuze kolem tohoto kmenového zvyku se rozhořela poté, co na sebe upozornila trojice sester Abdu, Amnu a Sajdu. Již v dětství byly slíbeny jako manželky mužům ze znepřátelené rodiny.

"Když jsme vyrostly, dozvěděly jsme se, že na nás byla spáchána velká křivda," řekla dnes osmnáctiletá Abda Chánová. "Vani se rovná vraždě. Kdybychom se provdaly za ty chlapce, bylo by to totéž, jako by nás zabili."

"Taková žena je v jejich domě jako otrok," říká aktivista Zialláh Chán, "protože přichází z nepřátelské rodiny. Nová rodina na ní uplatňuje právo vani, aby se pomstila. Snaží se jí i členům její rodiny působit bolest."

Foto: Aktuálně.cz

Nikdo neví, kolik žen má v Pákistánu takový osud, ale podle neoficiální evidence je jich hodně. Jen málo z nich se tomu postaví na odpor.

Proto aktivisté hnutí bojujícího proti právu vani považují případ sester Chánových ze Sultanvalu v provincii Paňdžáb za tak důležitý. Doufají, že tím, že se vzbouřily, dají příklad ostatním.

"Když se tento případ objevil, obrátilo se na nás dalších dvacet nebo třicet lidí a nyní čekají na výsledek," řekl Chán. "Je to zkouška," dodal.

Příběh sester Chánových začal před 14 lety. Jejich strýc Muhammad Ikbal Chán zabil svého bratrance a začal se skrývat, aby unikl trestu smrti. Nakonec mu kmenová rada nabídla milost, pokud podřídí zákonu vani svoji dceru a čtyři neteře.

"Kdybych odmítl, neunikl bych trestu. Souhlasil jsem jenom ze strachu," řekl Muhammad Ikbal Chán.

Genocida - chybí 200 milionů žen ČTĚTE ZDE

 Je to každodenní strach, nepřátelská rodina žije v těsném sousedství. Domy jsou v objektech obehnaných cihlovými zdmi a mezi znepřátelenými rodinami je šest metrů široká ulice. Muhammad Aslam Chán je strýcem muže, kterého Muhammad Ikbal zabil. Jeho syn byl zasnouben s jednou z dívek. Je to muž ohnivého pohledu a netají se chutí povyprávět svůj příběh. Pro něj je zcela jasné, kdo nese vinu, a co se stane, pokud nebude dohoda vani dodržena.

"Zradili nás, pošpinili naši čest," řekl. "Podle naší kultury tyto dívky jsou již našimi snachami. Pokud nepřijdou do našich domů, obě rodiny začnou opět bojovat a zemře na 200 lidí," varuje.

Kmenové právo versus zákon

Jeho požadavek na uplatnění kmenového práva naráží na zákon, kterým vláda letos vani zakázala. Zákon ale policie podle kritiků neuplatňuje. Zíalláh Chán zašel na policejní stanici a zeptal se, proč tomu tak není. Podle policejního šéfa Zarity Kijaniho zákon trestá jak ty, kdo vydávají ženy nuceným sňatkům podle zákona vani, ale i ty, kdo je přijímají.

Foto: Aktuálně.cz

"Tyto dívky k nám mohou přijít," říká. "Pokud byly provdány proti své vůli, pokud mají nějakou stížnost na své rodiče, mohou sem přijít."

"To není myslitelné," oponuje Chán, "žádná dívka přece nepřijde na policii a neřekne, zatkněte moje rodiče."

Jinak je to v případě sester Chánových. Jejich otec Jehan Chán Niazi je jejich největší oporou. Řekl, že souhlasil s právem vani jen pod hrozbou smrti, ale odvedl svoje dcery z vesnice, aby se mohly vzdělávat.

"Postavily se proti tomu, protože jsou vzdělané," řekl. "Negramotné dívky tomu nerozumějí a nedokáží se vyjádřit. Moje dcery jsou nevinné. Proč bych měl porušovat jejich práva a ignorovat jejich požadavky?"

Výsledky, ke kterým dospěla při výzkumu násilí na ženách Světová zdravotnická organizace, NAJDETE ZDE

Abda a její sestry mají u sebe zbraně, což je u žen v této konzervativní oblasti velmi vzácné, a  netají se tím.  Muhammad Aslam Chán varuje, že jejich odmítání by mohlo vést ke krveprolití.

"Kdybychom ale neudělali tento krok, vláda by zůstala nečinná," řekla Amna, která získala vysokoškolské vzdělání v oboru anglické literatury. "Chceme, aby náš problém vyřešily úřady, a média by měla začít bít na poplach. Bude to dlouhý boj, ale pokud se domůžeme spravedlnosti, udělají to i další ženy."

Sestry nevědí, budou-li mít úspěch. Vědí ale, že se nevzdají. "Pokud nám vláda nepomůže, spácháme sebevraždu," tvrdí Abda. "Zaživa se upálíme na protest proti právu vani. Vím, že to islám zakazuje, ale stejně tak zakazuje vani a Bůh nám to odpustí."

 

Právě se děje

Další zprávy