Kruté chvíle hráče NBA. Dívá se, co je s jeho Haiti

vp
14. 1. 2010 17:42
Basketbalista Samuel Dalembert z Haiti pochází, informace o své rodině zatím nemá
Samuel Dalembert v dresu Filadelfie Sixers
Samuel Dalembert v dresu Filadelfie Sixers | Foto: Reuters

Philadelphia - Hráč americké basketbalové soutěž NBA Samuel Dalembert mobilizuje pomoc obětem ničivého zemětřesení na Haiti.

Basketbalista philadelphského týmu z Haiti pochází, a podle svých slov se z aktuálních událostí stále nemůže vzpamatovat.

„Je to o to těžší, že já jsem tady a v podstatě toho nemohu moc dělat," popsal basketbalista současnou situaci.

„Snažím se zkontaktovat rodinu, kamarády a další lidi, které znám, ale Haiti není jako Spojené Státy. Spojit se s někým je velmi obtížné za normálních okolností. Teď, potom všem, co se stalo, je to ještě těžší. Cítím se bezmocný," dodal Dalembert.

Americká NBA proto vybízí k pomoci obětem ničivého zemětřesení. Ve spolupráci s fondem UNICEF, který na Haiti působí od roku 1949, mobilizuje svou pomoc.

Nejblíže má k Haiti ale sám Dalembert. Vydělané miliony dolarů z NBA investuje na pomoc své rodné zemi už delší dobu.

Fond na pomoc krajanům

V roce 2007 založil Dalembertův Fond, který spolu s nadací UNICEF a Červených křížem dlouhodobě organizuje pomoc na rozvoj Haiti.

 

Kromě toho basketbalista aktivně podporuje projekty výstavby škol a sportovních zařízení pro haitské školáky, takzvané Dalembert Academy.

Zápasy NBA kvůli katastrofě ale zrušeny nebyly a Dalembert musí dál podávat profesionální výkony ve svém philadelphském týmu. Podle jeho slov „jeden z nejtěžších úkolů v jeho životě."

Na Haiti žije celá Dalembertova rodina. Basketbalista už má ale zprávy, že jeho otec je v pořádku. Informace o své 16leté sestře a 15letém bratrovi ale nemá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy