Krize nekrize, velmoci dál závodí v jaderném zbrojení

Václav Viták
31. 10. 2011 21:06
USA,Rusko, Čína i další země modernizují intenzivně své jaderné arzenály

Londýn - Jaderné velmoci hodlají v příštích deseti letech vydat gigantické sumy na modernizaci svých jaderných arzenálů, a to navzdory ekonomické krizi.

Jen Spojené státy budou investovat podle zprávy myšlenkového trustu British American Security Council (BASIC) ve zmíněném období do vývoje a výroby nových jaderných zbraní 700 miliard dolarů.

Všechny ostatní země disponující jadernými arzenály plánují také velké modernizace a zvýšení údernosti svých nukleárních zbraní.

BASIC navíc varuje, že řada zemí mění svůj pohled na rakety s jadernými hlavicemi, které zatím byly považovány především za strategický, odstrašující arzenál, a stále častěji s nimi ve vojenském plánování počítá i pro "nestrategické", taktické nasazení.

To je především případ Ruska a Pákistánu, ale i Francie nebo Izraele.

Zpráva upozorňuje, že Pákistán a Indie například vyvíjejí menší, lehčí jaderné hlavice, díky čemuž by je jejich rakety mohly dopravit do větší vzdálenosti.

Izrael zase rozšiřuje svou ponorkovou flotilu vyzbrojenou jadernými střelami s plochou dráhou letu. Izraelci navíc díky svému raketovému programu zřejmě v budoucnu vyvinou i vlastní interkontinentální balistickou střelu schopnou nést jadernou hlavici.

Stále totéž: Každý se bojí každého

Všechny jaderné velmoci bez ohledu na rétoriku o potřebě světa bez nukleárních zbraní modernizují a rozšiřují své vojenské nukleární kapacity s odůvodněním, že jejich potenciální protivníci dělají totéž.

Rusko chce jen do vývoje nových raketových systémů investovat nejméně 70 miliard dolarů, protože má obavy z amerického protiraketového štítu a z amerického programu Prompt Global Strike (PGS), který má USA umožnit udeřit do hodiny kdekoli na světě přesně naváděnou konvenční zbraní.

PGS bude konvenční obdobou mezikontinentálních raket s jadernými hlavicemi. Obavy z amerických vojenských plánů sdílí i Čína, která se navíc bojí sílícího bojového potenciálu svého ohromného souseda Indie.

Tu zase vede k investicím do nových jaderných zbraní strach z Pákistánu a Číny, zatímco Pákistán ospravedlňuje svůj vojenský jaderný program konvenční převahou Indie.

Potichu, ale intenzivně

Podle analýzy vyparované trustem BASIC hodlají například Spojené státy vydat v příští dekádě na vojenské jaderné systémy 700 miliard dolarů, dalších 92 miliard na nové jaderné hlavice, a hodlají dále postavit 12 nových ponorek vyzbrojených nukleárními balistickými raketami.

Rusko vyčlení do roku 2020 na zdokonalení svých odpalovacích systémů na zemi, na moři a ve vzduchu 70 miliard dolarů, rozmisťuje novou mezikontinentální raketu s několika jadernými hlavicemi a chystá novou generaci ponorek vyzbrojených jadernými střelami s plochou dráhou letu i balistickými raketami.

Francouzská jaderná ponorka Emeraude (ilustrační foto)
Francouzská jaderná ponorka Emeraude (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Moskva chce také do výzbroje deseti svých brigád zařadit raketu krátkého doletu, kterou bude možno osadit jadernou hlavicí.

Čína intenzivně buduje mobilní arzenál raket středního a dlouhého doletu schopných nést několik jaderných hlavic a staví pět ponorek, jež budou vyzbrojeny balistickými střelami.

Indie vyvíjí novou generaci svých raket Agni odpalovaných ze země, aby mohla zaútočit na kterékoli místo v Pákistánu a na co nejrozsáhlejší oblasti Číny včetně hlavního města Pekingu.

Stejně jako Čína hodlá postavit pět ponorek schopných nést balistické jaderné rakety.

Svůj jaderný potenciál zvyšuje i Francie, která právě rozmístila čtyři nové ponorky vybavené vylepšenými raketami s delším doletem a "robustnějšími" hlavicemi. Paříž také modernizuje své bombardéry vyzbrojené jadernými bombami.

BASIC navíc upozorňuje, že u většiny jaderných mocností budou skutečné investice do jaderných arzenálů nakonec zřejmě mnohem vyšší.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy