Krize nekrize, velmoci dál závodí v jaderném zbrojení

Václav Viták
31. 10. 2011 21:06
USA,Rusko, Čína i další země modernizují intenzivně své jaderné arzenály

Londýn - Jaderné velmoci hodlají v příštích deseti letech vydat gigantické sumy na modernizaci svých jaderných arzenálů, a to navzdory ekonomické krizi.

Jen Spojené státy budou investovat podle zprávy myšlenkového trustu British American Security Council (BASIC) ve zmíněném období do vývoje a výroby nových jaderných zbraní 700 miliard dolarů.

Všechny ostatní země disponující jadernými arzenály plánují také velké modernizace a zvýšení údernosti svých nukleárních zbraní.

BASIC navíc varuje, že řada zemí mění svůj pohled na rakety s jadernými hlavicemi, které zatím byly považovány především za strategický, odstrašující arzenál, a stále častěji s nimi ve vojenském plánování počítá i pro "nestrategické", taktické nasazení.

To je především případ Ruska a Pákistánu, ale i Francie nebo Izraele.

Zpráva upozorňuje, že Pákistán a Indie například vyvíjejí menší, lehčí jaderné hlavice, díky čemuž by je jejich rakety mohly dopravit do větší vzdálenosti.

Izrael zase rozšiřuje svou ponorkovou flotilu vyzbrojenou jadernými střelami s plochou dráhou letu. Izraelci navíc díky svému raketovému programu zřejmě v budoucnu vyvinou i vlastní interkontinentální balistickou střelu schopnou nést jadernou hlavici.

Stále totéž: Každý se bojí každého

Všechny jaderné velmoci bez ohledu na rétoriku o potřebě světa bez nukleárních zbraní modernizují a rozšiřují své vojenské nukleární kapacity s odůvodněním, že jejich potenciální protivníci dělají totéž.

Rusko chce jen do vývoje nových raketových systémů investovat nejméně 70 miliard dolarů, protože má obavy z amerického protiraketového štítu a z amerického programu Prompt Global Strike (PGS), který má USA umožnit udeřit do hodiny kdekoli na světě přesně naváděnou konvenční zbraní.

PGS bude konvenční obdobou mezikontinentálních raket s jadernými hlavicemi. Obavy z amerických vojenských plánů sdílí i Čína, která se navíc bojí sílícího bojového potenciálu svého ohromného souseda Indie.

Tu zase vede k investicím do nových jaderných zbraní strach z Pákistánu a Číny, zatímco Pákistán ospravedlňuje svůj vojenský jaderný program konvenční převahou Indie.

Potichu, ale intenzivně

Podle analýzy vyparované trustem BASIC hodlají například Spojené státy vydat v příští dekádě na vojenské jaderné systémy 700 miliard dolarů, dalších 92 miliard na nové jaderné hlavice, a hodlají dále postavit 12 nových ponorek vyzbrojených nukleárními balistickými raketami.

Rusko vyčlení do roku 2020 na zdokonalení svých odpalovacích systémů na zemi, na moři a ve vzduchu 70 miliard dolarů, rozmisťuje novou mezikontinentální raketu s několika jadernými hlavicemi a chystá novou generaci ponorek vyzbrojených jadernými střelami s plochou dráhou letu i balistickými raketami.

Francouzská jaderná ponorka Emeraude (ilustrační foto)
Francouzská jaderná ponorka Emeraude (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Moskva chce také do výzbroje deseti svých brigád zařadit raketu krátkého doletu, kterou bude možno osadit jadernou hlavicí.

Čína intenzivně buduje mobilní arzenál raket středního a dlouhého doletu schopných nést několik jaderných hlavic a staví pět ponorek, jež budou vyzbrojeny balistickými střelami.

Indie vyvíjí novou generaci svých raket Agni odpalovaných ze země, aby mohla zaútočit na kterékoli místo v Pákistánu a na co nejrozsáhlejší oblasti Číny včetně hlavního města Pekingu.

Stejně jako Čína hodlá postavit pět ponorek schopných nést balistické jaderné rakety.

Svůj jaderný potenciál zvyšuje i Francie, která právě rozmístila čtyři nové ponorky vybavené vylepšenými raketami s delším doletem a "robustnějšími" hlavicemi. Paříž také modernizuje své bombardéry vyzbrojené jadernými bombami.

BASIC navíc upozorňuje, že u většiny jaderných mocností budou skutečné investice do jaderných arzenálů nakonec zřejmě mnohem vyšší.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 46 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 55 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy