Kreml: Obama je opatrnější než Bush, může ustoupit

Zahraničí Roman Gazdík, Zahraničí
24. 11. 2008 11:23
Podle Medveděva může příští prezident USA přehodnotit postoj k radaru
Medveděv a Bush na summitu v Limě
Medveděv a Bush na summitu v Limě | Foto: Reuters

Lima - Ruský prezident Dmitrij Medveděv se domnívá, že nově zvolený americký prezident Barack Obama může změnit přístup v otázce amerického protiraketového systému v Evropě.

"Myslím, že jsou zde šance, protože pozice současné administrativy ohledně této otázky je extrémně neflexibilní, zatímco pozice nového prezidenta se zdá být opatrnější," řekl v neděli na tiskové konferenci při summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Limě.

Medveděv narážel zejména na prohlášení Obamovy kanceláře z 8. listopadu, podle kterého neučinil zvolený prezident ohledně systému "žádný závazek".

"Ukazuje to, že naší budoucí američtí partneři o tom přemýšlejí," citovala Medveděva agentura AFP. "Nemají jednou provždy připravený vzorec pro vyřešení tohoto problému."

Obamův poradce Dennis McDonough však popřel, že by příští šéf Bílého domu v poslední době jakkoli v tomto směru přehodnocoval strategii.

"Jeho postoj zůstává totožný s tím, který zastával po celou dobu kampaně, tj. podporuje rozmístění systému protiraketové obrany, potvrdí-li se, že dotyčná technologie je funkční," oznámil.

V podobném duchu jako prezident Medveděv na summitu v Limě vystoupil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něho existuje jediné dobré řešení situace. "Bylo by lepší, kdyby Američané tento nápad úplně vzdali," řekl podle agentury Reuters.

Poté se nechal slyšet, že americká snaha o uklidnění Rusů je sice chvályhodná, ale že se Rusko s existencí protiraketového deštníku ve střední Evropě nesmíří nikdy.

"Naše obavy zmizí jen tehdy, pokud Washington plány úplně vzdá a začne (s námi) pracovat na společném protiraketovém systému," řekl Lavrov.

Foto: Aktuálně.cz

Medveděv se přitom v Limě odvolal na Obamovu reakci na prohlášení kanceláře polského prezidenta Lecha Kaczyńského, s nímž Obama předtím telefonicky hovořil.

Podle komuniké Kaczyńského úřadu měl Obama polské hlavě státu slíbit, že projekt bude pokračovat bez ohledu na nadcházející střídání stráží v Bílém domě. McDonough pak nicméně přispěchal s výše citovaným upřesněním.

Medveděv krátce předtím pohrozil, že Rusko coby odvetné opatření rozmístí v Kaliningradské oblasti střely krátkého doletu Iskander.

"Docela upřímně jsem řekl, že nechceme rozmisťovat nic," vrátil se ke svému dřívějšímu prohlášení v neděli. "Bude to pouze odvetné opatření a vše bude záviset na postoji našich amerických partnerů."

Další kolo rozhovorů ministrů zahraničí obou zemí o této věci se má konat na konci prosince.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy