Kreml jde s dobou. Medveděv zní už i z podcastu

Blahoslav Hruška
8. 10. 2008 12:48
Ruský prezident chce v Evianu navrhnout bezpečnostní pakt

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv chce prokázat, že není pouhou kopií svého předchůdce, současného premiéra Vladimira Putina.

Jednou z věcí, která ho má alespoň kosmeticky odlišit od Putina, je nová, otevřenější komunikace. Medveděv proto na webu Kremlu uveřejnil své vůbec první videoposelství, s nímž se chce pravidelně ucházet o přízeň nejen Rusů, ale i zahraničních návštěvníků svých stránek.

„Všichni potřebujeme spolehlivé záruky bezpečnosti a vzájemnou důvěru. Je to důležité pro nás všechny a i pro svět," řekl prezident v anglicky otitulkovaném podcastu.

Načasování videoposelství i anglický překlad jsou na místě: dnes odpoledne by měl Medveděv vystoupit na konferenci World Policy Forum ve francouzském Evianu  a nastínit tu obrysy smlouvy o bezpečnosti Evropy, o níž mluvil již v červnu.

Prozatím ale není jasné, co všechno by měla obsahovat. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov navrhl vytvořit „Helsinky č.2", tedy obdobu paktu, který v roce 1975 potvrdil status quo i respektování pozic východního a západního bloku.

Medveděv každopádně svému protějšku Nicolasi Sarkozymu veze do savojského městečka, které proslulo svou minerální vodou, jednu dobrou zprávu - plán na stažení ruských vojsk z „nárazníkových zón", tedy Jižní Osetie a Abcházie, bude dodržen.

Ultimatum k odchodu ruských vojsk z Gruzie vyprší tento pátek.
Ultimatum k odchodu ruských vojsk z Gruzie vyprší tento pátek. | Foto: Reuters

„Neřekl bych, že to jde vždy bez problémů. Ale děláme pokroky, a to je to hlavní," řekl v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard o stahování ruských sil šéf mise EU v Gruzii Hanjörg Haber.

Po pátku by tak celé území Gruzie mělo být pod kontrolou jednotek Evropské unie. Francouzský list Le Figaro již ovšem s odvoláním na nejmenovaného Medveděvova poradce uvedl, že z jakýchkoliv „gruzínských provokací" může Kreml v budoucnu vinit také mírotvůrce EU.

 

Právě se děje

Další zprávy