Královna Alžběta se loučí. Bude z ní hotel v Dubaji

Blahoslav Hruška
11. 11. 2008 18:08
Poslední plavbu gigantické lodi provázejí problémy
QE2 v sydneyském přístavu.
QE2 v sydneyském přístavu. | Foto: Wikipedia

Southampton - Ve svých více než čtyřiceti letech obeplula pětadvacetkrát Zemi, 800krát přeplula Atlantik a přepravila dva a půl milionu pasažérů.

Queen Elizabeth 2, jedna z nejslavnějších lodí světa, se ale pomalu loučí.

Bezmála třísetmetrové zaoceánské plavidlo společnosti Cunard vyrazilo na svou poslední plavbu. Z jihoanglického Southamptonu míří do Dubaje, kde za čtrnáct dnů zakotví a do dvou let se promění v luxusní plovoucí hotel.

Loučení se ovšem neobešlo bez incidentu. Ještě před ceremoniálem, kterého se zúčastnil princ Philip, najela Queen Elizabeth na písčitou mělčinu a její vyproštění pomocí čtyř dalších plavidel si vyžádalo půlhodinové zdržení.

Queen Elizabeth 2

  • první plavba: 1967
  • hrubá tonáž: 70327 GT
  • délka: 293,5 m
  • max. rychlost: 34 uzlů (63 km/h)

Zájem o poslední plavbu legendární lodi postavené loděnicí Johna Browna ve skotském Clydebanku byl mimořádný. Za lístek do Dubaje na palubě nejdéle sloužící zaoceánské lodi zaplatili pasažéři až 28 tisíc liber.

A jaký důchod čeká na svého času nejluxusnější křižník? Vskutku královský - loď totiž koupila developerská společnost Nachíl, která QE2 přestaví na plovoucí hotel a zakotví poblíž Palm Džumajra, největšího umělého souostroví světa.

Kupec prý za britské plavidlo, na jehož palubě se svého času procházely nejen filmové hvězdy a politici, ale třeba také účastníci války o Falklandy, dal kolem 50 milionů liber (v přepočtu 1,5 miliardy Kč).

Palmový ostrov, poslední kotviště Queen Elizabeth 2.
Palmový ostrov, poslední kotviště Queen Elizabeth 2. | Foto: www.gesource.ac.uk

Rejdařství Cunard ale jméno Alžběty zcela neopouští.

V říjnu totiž společnost zadala výrobu lodi o výtlaku 92 tisíc tun.

Nový křižník pro více než dva tisíce pasažérů postaví italská loděnice Fincantieri.

Přírůstek do flotily Cunard, který by měl být na vodu spuštěn do dvou let, přitom ponese stejný název jako jeho slavný předchůdce sešrotovaný roku 1974 - Queen Elizabeth.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy