Korejské spuštění reaktorů vadí i Číně, jinak spojenci

Zahraničí Zahraničí
2. 4. 2013 13:11
USA posílají do oblasti radarovou loď, v Jižní Koreji už mají letouny F-22 a B-2
Komplex severokorejské jaderné elektrárny Jongbjon.
Komplex severokorejské jaderné elektrárny Jongbjon. | Foto: ČTK

Pchjongjang - Severokorejský režim Kim Čong-una přilévá další olej do ohně. 

V pondělí prostřednictvím tiskové agentury KCNA oznámil, že obnoví provoz všech svých jaderných zařízení, včetně reaktoru v Jongbjonu, který byl v roce 2007 odstaven a zakonzervován.

Pchjongjang tvrdí, že díky tomu znásobí "kvantitu i kvalitu" svého jaderného arzenálu, který mu prý slouží jako ochrana před americkými a jihokorejskými "agresory".

V Jongbjonu je několik jaderných provozů, včetně zařízení na obohacování uranu.

Spojené státy mezitím ke korejskému poloostrovu vyslaly plovoucí radarovou plošinu. Ta bude podle Pentagonu monitorovat případné vojenské aktivity na severu.

B-2 Spirit ještě na své domovské letecké základně Whiteman v Missouri,
B-2 Spirit ještě na své domovské letecké základně Whiteman v Missouri, | Foto: Reuters

Po příletu strategických bombardérů B-2 Spirit a stealth stíhaček F-22 Raptor se jedná už o třetí nestandardní posílení americké vojenské přítomnosti v oblasti Korejského poloostrova. 

K jihozápadnímu pobřeží poloostrova navíc připlul torpédoborec USS McCain vybavený systémem používaným k obraně proti balistickým střelám. "Jde o obezřetný krok, který poskytuje širší možnosti protiraketové obrany v případě, že by se staly nezbytnými," prozradil nejmenovaný zdroj z americké armády agentuře Reuters.

Znepokojena je i Čína

Další severokorejská provokace popudila i Čínu - nejbližšího a v podstatě jediného severokorejského spojence, který nad oživením reaktoru vyjádřil znepokojení.

"Čína setrvale prosazuje denuklearizaci Korejského poloostrova a udržování míru a stability v regionu," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej na úterní tiskové konferenci.

Na prohlášení Pchjongjangu už reagoval také tajemník japonské vlády Jošihide Suga. Řekl, že tímto krokem je třeba se vážně zabývat, protože znamená porušení závazků.

Obrazem: Severní Korea mobilizuje:

Severní Korea už o víkendu vyhlásila válečný stav Jižní Koreji a Kim Čong-un ve svém nedělním projevu prohlásil, že se Američané snaží jeho zemi vehnat do závodů ve zbrojení, aby oslabily její ekonomiku. Severokorejským parlamentem v týž den prošla strategie dalšího rozvoje, podle níž má jít posilování hospodářství ruku v ruce s dalším rozvíjením jaderného arzenálu.

Jaderné zařízení v Jongbjonu je v provozu od 60. let. Informace o něm nejsou vždy totožné. Podle všeho jsou tam čtyři nebo tři výzkumné jaderné reaktory. Za hlavní a funkční se považuje pětimegawattový reaktor, který je schopen ročně vyprodukovat šest kilogramů plutonia.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy