Korejské spuštění reaktorů vadí i Číně, jinak spojenci

Zahraničí Zahraničí
2. 4. 2013 13:11
USA posílají do oblasti radarovou loď, v Jižní Koreji už mají letouny F-22 a B-2
Komplex severokorejské jaderné elektrárny Jongbjon.
Komplex severokorejské jaderné elektrárny Jongbjon. | Foto: ČTK

Pchjongjang - Severokorejský režim Kim Čong-una přilévá další olej do ohně. 

V pondělí prostřednictvím tiskové agentury KCNA oznámil, že obnoví provoz všech svých jaderných zařízení, včetně reaktoru v Jongbjonu, který byl v roce 2007 odstaven a zakonzervován.

Pchjongjang tvrdí, že díky tomu znásobí "kvantitu i kvalitu" svého jaderného arzenálu, který mu prý slouží jako ochrana před americkými a jihokorejskými "agresory".

V Jongbjonu je několik jaderných provozů, včetně zařízení na obohacování uranu.

Spojené státy mezitím ke korejskému poloostrovu vyslaly plovoucí radarovou plošinu. Ta bude podle Pentagonu monitorovat případné vojenské aktivity na severu.

B-2 Spirit ještě na své domovské letecké základně Whiteman v Missouri,
B-2 Spirit ještě na své domovské letecké základně Whiteman v Missouri, | Foto: Reuters

Po příletu strategických bombardérů B-2 Spirit a stealth stíhaček F-22 Raptor se jedná už o třetí nestandardní posílení americké vojenské přítomnosti v oblasti Korejského poloostrova. 

K jihozápadnímu pobřeží poloostrova navíc připlul torpédoborec USS McCain vybavený systémem používaným k obraně proti balistickým střelám. "Jde o obezřetný krok, který poskytuje širší možnosti protiraketové obrany v případě, že by se staly nezbytnými," prozradil nejmenovaný zdroj z americké armády agentuře Reuters.

Znepokojena je i Čína

Další severokorejská provokace popudila i Čínu - nejbližšího a v podstatě jediného severokorejského spojence, který nad oživením reaktoru vyjádřil znepokojení.

"Čína setrvale prosazuje denuklearizaci Korejského poloostrova a udržování míru a stability v regionu," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej na úterní tiskové konferenci.

Na prohlášení Pchjongjangu už reagoval také tajemník japonské vlády Jošihide Suga. Řekl, že tímto krokem je třeba se vážně zabývat, protože znamená porušení závazků.

Obrazem: Severní Korea mobilizuje:

Severní Korea už o víkendu vyhlásila válečný stav Jižní Koreji a Kim Čong-un ve svém nedělním projevu prohlásil, že se Američané snaží jeho zemi vehnat do závodů ve zbrojení, aby oslabily její ekonomiku. Severokorejským parlamentem v týž den prošla strategie dalšího rozvoje, podle níž má jít posilování hospodářství ruku v ruce s dalším rozvíjením jaderného arzenálu.

Jaderné zařízení v Jongbjonu je v provozu od 60. let. Informace o něm nejsou vždy totožné. Podle všeho jsou tam čtyři nebo tři výzkumné jaderné reaktory. Za hlavní a funkční se považuje pětimegawattový reaktor, který je schopen ročně vyprodukovat šest kilogramů plutonia.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy