Korejská krize se zostřila, tvrdí Kreml. Rusové přesouvají své protirakety jen 120 kilometrů od KLDR

ČTK ČTK
18. 12. 2017 14:11
Ruská armáda přesunula kvlli korejské krizi na Dálný východ divizi moderních protiraketových systémů S-400. Oznámila to v pondělí agentura Interfax.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un a jeho nejnovější testy balistických raket.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un a jeho nejnovější testy balistických raket. | Foto: Reuters

Moskva/Peking - Podle ruské agentury Interfax souvisí přesun protiraketových systémů S-400 na východ země s vyostřením situace na Korejském poloostrově. Severní Korea výrazně pokročila ve vývoji jaderných zbraní a raket, což Moskva opakovaně odsoudila.

Ruský protiraketový systém S-400.
Ruský protiraketový systém S-400. | Foto: Соколрус/Wikimedia Commons

Podle Interfaxu budou protirakety umístěny v okolí Vladivostoku, který leží vzdušnou čarou jen 120 kilometrů od severokorejských hranic. V pátek budou rakety uvedeny do bojového stavu. Stejnou výzbroj souběžně ruská armáda rozmístila i v okolí Zelenogorsku severozápadně od Petrohradu.

Přípravy na potenciální vyostření krize kolem totalitní KLDR jsou viditelné i v sousední Číně. Peking podle britského listu The Guardian buduje u své hranice se Severní Koreou síť uprchlických táborů a připravuje se na možný příliv běženců, pokud by režim severokorejského diktátora Kim Čong-una padl a KLDR zachvátil chaos či přímo ozbrojený konflikt.

Zprávu o tajné výstavbě nejméně pěti uprchlických táborů u 1416 kilometrů dlouhé hranice Číny a KLDR zveřejnil jako první minulý týden deník The Financial Times. Ten se odvolal na vnitřní dokument, který unikl z čínské státní telekomunikační společnosti China Mobile, která podle všeho dostala za úkol zajistit pro tyto tábory internetové služby.

Tábory jsou podle zmíněného dokumentu budovány v čínské provincii Ťi-lin. "Vzhledem k přeshraničnímu napětí… komunistická strana a vláda okresu Čchang-paj navrhly zřídit až pět uprchlických táborů v tomto okrese," píše se v textu, jehož pravdivost The Guardian nemohl ověřit.

Napětí roste

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí odmítl minulé pondělí existenci táborů potvrdit, zároveň ale jejich výstavbu nepopřel. "Žádnou takovou zprávu jsem neviděl," řekl mluvčí Lu Kchang novinářům.

Podle Guardianu výstavba táborů odráží rostoucí obavy Pekingu z potenciální politické nestability, či dokonce zhroucení režimu v Severní Koreji.

KLDR provedla v září svou šestou a zatím nejsilnější jadernou zkoušku. V poslední době uskutečnila také sérii raketových testů. Koncem listopadu otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. USA následně vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.

Expert na Severní Koreu Čcheng Siao-che, který působí na univerzitě v Pekingu, minulý týden uvedl, že nemůže pravost dokumentu potvrdit, ale že by bylo od Číny nezodpovědné, pokud by takové přípravy nepodnikala.

"Napětí na Korejském poloostrově je vysoké… je na pokraji války. A jako velmoc a sousední země by Čína měla mít připravené plány pro všechny eventuality," dodal.

Oficiální list v čínské provincii Ťi-lin, která je nejblíže severokorejské základně sloužící k jaderným testům, nedávno otiskl celostránkový článek s radami, jak reagovat v případě jaderné katastrofy. Při takové události jsou užitečným pomocníkem jódové tablety, ochranné masky a mýdlo, napsal ťilinský deník.

Severní Korea oznámila úspěšný test nové mezikontinentální balistické rakety | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy