Kontroverzní ochranka Blackwater v Iráku skončila

Roman Gazdík
7. 5. 2009 14:35
Kovbojové z Blackwateru přijdou nejméně o třetinu příjmů
Vojáci hlídají cestu, po které proudí poutníci do Bagdádu. Kvůli pondělním atentátům na věřící bylo zpřísněno prohledávání putujících šiítů a byl vyhlášen zákaz používání vozidel.
Vojáci hlídají cestu, po které proudí poutníci do Bagdádu. Kvůli pondělním atentátům na věřící bylo zpřísněno prohledávání putujících šiítů a byl vyhlášen zákaz používání vozidel. | Foto: Reuters

Bagdád - Konec angažmá spojených států v Iráku se blíží. Do konce roku 2011 má zemi opustit poslední voják, od září 2010 už zde bude jen „35 až 50 tisíc" mužů a na své základny se Američané musejí z iráckých měst stáhnout do prvního července tohoto roku.

Už ve čtvrtek ale přichází další milník, kterému však není věnována tak vysoká pozornost, jako těm výše zmíněným. Končí éra Blackwateru a v Iráku tak přestává oficiálně operovat firma, která kdysi dominovala zdejšími trhu s bezpečnostními agenturami.

Její jméno se stalo synonymem pro kovbojský styl ochrany důležitých osob, který se stal mnoha iráckým civilistům osudným.

Blackwateruju...

Ukončení kontraktu potvrdila ve čtvrtek americká ambasáda v Bagdádu. V lednu oznámilo ministerstvo zahraničí, že kontrakt na ochranu svých zaměstnanců v Iráku firmě neprodlouží.

Ochranka Blackwateru v Bagdádu, ilustrační foto.
Ochranka Blackwateru v Bagdádu, ilustrační foto. | Foto: jamesdale10

„Když nás vláda USA na počátku požádala o pomoc, protože potřebovala okamžitě asistovat při ochraně Američanů v Iráku, reagovali jsme a pracovali dobře," prohlásila mluvčí společnosti Anne Tyrrellová, kterou citovala televizní stanice CNN. „Ale vždy jsme věděli, že v jistý moment bude naše práce u konce."

Firma se vždy chlubila tím, že nezahynul ani jeden z lidí, které chránila, a nařčení z úmyslného či neopatrného zabíjení civilistů odmítala.  Neměla ani problémy s rekrutováním nových a nových zájemců ze zahraniční i mezi americkými vojáky, které k „blackwaterování" (go blackwater) lákaly mnohem lepší platy i blyštivé image firmy.

Vzrůstající odpor náhle sebevědomé irácké vlády ji však nakonec zlomil vaz a různými incidenty utrpělo i pověstné image, takže se společnost raději v únoru přejmenovala na Xe Worldwide.

17 mrtvých

Vůbec největší ranou pověsti společnosti byla střelba na iráckém náměstí Nisúr v září 2007, při které zahynulo sedmnáct iráckých civilistů. Podle vyšetřování FBI ochranka podlehla dojmu, že na ně někdo střílí, zatímco skutečnými střelci byli sami členové Blackwateru v jiné části kolony, kterou chránili.

Letadlo Blackwateru shazuje zásoby americkým jednotkám v Afghánistánu
Letadlo Blackwateru shazuje zásoby americkým jednotkám v Afghánistánu | Foto: John P. Ledington

"Nenazval bych to masakrem, ale říci, že to bylo neopodstatněné, by bylo eufemismem," komentoval tehdejší bezhlavé pálení jeden z amerických vládních úředníků.

Za skřípění zubů Iráčanů USA minulý rok licenci firmě prodloužily, od letošního roku zde má však irácká vláda právo veta. A tak se Xe musí poroučet. I po jejím odchodu z Iráku však bude americké ministerstvo zahraničí jejích služeb využívat jinde.

Jeden se přiznal, pět dalších obviněno

V Iráku pozici Xe zaujme virginská společnost Triple Canopy, která už v zemi pracuje. Kontrakt by jí měl vynést 977 milionů dolarů.

Xe má dle CNN v Iráku okolo tisícovky zaměstnanců a více než deset letadel. Podle odhadů nyní přijde o třetinu až polovinu svých příjmů.

V souvislosti se střelbu na náměstí Nisúr bylo ze zabití, pokusu o zabití a pět jejích bývalých zaměstnanců. Šestý z nich uzavřel dohodu s prokuraturou a k jednomu zabití a jednomu pokusu o zabití se přiznal. 

 

 

Právě se děje

před 58 minutami

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy