Konkláve se sejde dříve, papež narychlo změní pravidla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 2. 2013 16:13
Informoval o tom vatikánský mluvčí, kardinálové mohou začít volit už 1. března
Papež Benedikt už se na výkon své funkce necítí.
Papež Benedikt už se na výkon své funkce necítí. | Foto: Reuters

Vatikán - Odstupující papež Benedikt XVI. by mohl ještě ve funkci dekretem změnit pravidla pro konání konkláve, které bude volit jeho nástupce.

Podle agentury ANSA o tom informoval vatikánský mluvčí Federico Lombardi s tím, že by papež měl vydat dokument zvaný motu proprio.

Těmito dekrety mohou papežové menšími změnami zasahovat do kanonického práva a církevních procedur, dodala agentura AFP s tím, že změny by měly umožnit dřívější konání konkláve.

Benedikt XVI. minulý týden šokoval svět oznámením, že ve funkci skončí 28. února.

Vatikán původně naznačoval, že kolegium kardinálů by mělo novou hlavu římskokatolické církve zvolit do Velikonoc. Podle stávajících pravidel by se totiž měli kardinálové sejít 15 až 20 dní po papežově odstoupení.

Už o víkendu ale Lombardi nevyloučil, že by konkláve mohlo začít hned první den po Benediktově odstoupení - tedy 1. března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy