Papež se rozvedl s úřadem, tvrdí o Benediktovi Poláci

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
14. 2. 2013 11:00
Naši severní sousedé srovnávají odcházejícího papeže s Janem Pavlem II.
Benedikt XVI.
Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Varšava - "Totální překvapení" z oznámení papeže Benedikta XVI. o rezignaci vystřídaly v Polsku úvahy o jeho úloze v dějinách katolické církve.

Poláci respektují rozhodnutí 85letého pontifika opustit svatý stolec, zároveň jej srovnávají s jeho polským předchůdcem.

"Jan Pavel II. byl ztělesněním mise, ikonickou postavou s charismatickým poselstvím. Bylo nemyslitelné, že by papež Polák odešel do důchodu ze zdravotních důvodů," řekl v komentáři pro rozhlasovou stanici TOK FM teolog a filozof Tadeusz Bartoś. Benedikt XVI. je však podle něj "jiný příběh".

Rozvod s úřadem

Odcházející hlava katolické církve podle něj přijala "racionální rozhodnutí". "Může to zasadit určitou ránu do představy o mysticko-magické papežské funkci, podle níž je prorok v bílém šatu navždy, dokud nás smrt nerozdělí. Benedikt XVI. to však bere do svých rukou. Podnikl rozvod se svým úřadem," konstatoval.

Poláci zdůrazňují, že rozhodnutí o rezignaci šokovalo svět, přestože papež už asi tři roky dával najevo výrazné signály, že chce odstoupit. "Je zbytečné spekulovat, zda důvody pro rezignaci mohly být jiné než zdravotní. To, co o sobě řekl, je diplomatická formulace o nemoci. Člověk v 85 letech je všeobecně slabý," poznamenal Bartoś.

Obrněný kardinál

Polští komentátoři připomínají záslužnou činnost papeže, zejména pokud jde o palčivé problémy církve, jako například sexuální zneužívání nezletilých. Podle listu Gazeta Wyborcza měl v boji s pedofilií "silnou úlohu". "Právě on se věnoval jednomu z nejvíce neuralgických problémů církve, kterým byl boj s pedofilií," uvedla komentátorka.

Zároveň ale média připomínají jeho konzervatismus a připomínají i přezdívku "obrněný kardinál". To mu však neubírá na cti. Podle deníku Joseph Ratzinger "vstoupí do dějin jako velký papež".

Polský biskup Tadeusz Pieronek v televizním pořadu "Tečka nad i" zdůraznil, že Benedikt XVI. byl rozvážným a odpovědným člověkem "i v době, kdy se modlil, aby se nestal papežem, i nyní, když odstoupil".

"Nešokovalo mě jeho rozhodnutí, ale to, že se to má uskutečnit v tak krátké době," uvedl. Upozornil, že již určitou dobu se mluvilo o tom, že se papež chystá odstoupit, i když se to vnímalo spíše jako teoretická úvaha. "Děkuji mu za jeho odvahu a gratuluji. Neudělal to pro svou výhodu, ale z pocitu odpovědnosti a moudrosti."

Pokračovatel Jana Pavla II.

Na námitky, že polský rodák Jan Pavel II. vydržel ve funkci až do konce svého života navzdory vážným zdravotním problémům, Pieronek uvedl že "obojí rozhodnutí je pěkné".

"Pokračoval v cestě, kterou zahájil Jan Pavel II., v cestě jednoty církve. Odlišný pohled měl jen v detailech, jako například v otázkách liturgie. Pro nás bylo důležité, že se ujal úřadu po velkém papeži, který byl Polákem, zatímco on byl Němec. V jiných částech světa to nebylo tak podstatné. Zachoval se znamenitě ve všech situacích, včetně delikátních otázek polsko-německých vztahů."

Za přiznáním, že Benedikt XVI. nemá dostatek tělesných, ale také duševních sil je podle polského biskupa odvaha. Připustil, že v určitých chvílích papež reagoval pozvolna a občas nebyl s to soustředit své myšlenky. "Určitě za tím nebyl nedostatek víry," konstatoval.

Nemyslí si přitom, že mezi největší zásluhy Benedikta XVI. patří to, že se čelem postavil k ožehavým problémům, jako je pedofilie. "Každý papež musel řešit skandály v církvi. Církev je společenství hříšníků a je odvahou přiznat chyby."

Za hlavní náplň jeho činnosti pak považuje, že "dbal o to, aby lidé žili v souladu s Božími přikázáními". "Buďme velkorysí a moudří a neplivejme na lidi v době, kdy je třeba je ctít," dodal.

Novým papežem by se podle Pieronka mohl stát italský kardinál Angelo Scola z Milana.

Krize "člověka vybraného svatým duchem"

Polský herec, režisér a pedagog Jerzy Stuhr, který si v "prorockém" snímku Habemus Papam (Máme papeže) zahrál mluvčího Vatikánu, míní, že by se novým papežem měl stát člověk, jenž se bude umět poprat s problémy, které Benedikt XVI. odhalil.

Papežovo rozhodnutí označil za "důsledek současné krize v církvi". "Tíha odpovědnosti hlavy katolické církve je přehnaně velká. Vážím si toho rozhodnutí," uvedl. Kvůli účasti ve filmu se prý sám setkal s kritikou ze strany věřících, že "člověk vybraný prostřednictvím svatého ducha nemůže mít krizi". "Ukázalo se, že může," řekl.

"To rozhodnutí svědčí o síle člověka a slabosti instituce," dodal. Připomněl, že ve filmu natočeném zhruba před dvěma léty se také papež zvolený navzdory vlastní vůli necítí na vykonávání funkce a místo toho, aby přivítal tisíce věřících, prchá z Vatikánu.

Hrdinou snímku, který je směsí komedie a dramatu, je přitom papež, který trpí depresemi. "Neustále dostávám SMS, že jsme natočili prorocký film," uvedl v rozhovoru pro portál Gazeta.pl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy