Konfrontace s USA by byla pohromou, míní čínský prezident

ČTK ČTK
9. 7. 2014 15:23
Si Ťin-pching zdůraznil důležitost vzájemného respektu.
Foto: Aktuálně.cz

Peking - Konfrontace mezi Čínou a Spojenými státy by byla "pohromou". Na pravidelném čínsko-americkém jednání v Pekingu to řekl čínský prezident Si Ťin-pching.

Zároveň vyzval k vzájemnému respektu mezi oběma zeměmi. Ministr zahraničí USA John Kerry, který vede americkou delegaci, Peking ujistil, že Spojené státy neusilují o "potlačení" rozmachu Číny.

Podle zpravodajského serveru BBC se předpokládá, že hlavními tématy dialogu v Pekingu budou čínská měna, Severní Korea a napětí v Jihočínském moři.

Čínský prezident zdůraznil, že zájmy obou velmocí jsou v současné době "více než propojené" a že obě země mohou mít ze vzájemné spolupráce značný prospěch.

"Čínsko-americká konfrontace by pro tyto dvě země i pro celý svět byla každopádně pohromou," podotkl čínský prezident.

"Měli bychom se vzájemně respektovat, měli bychom respektovat suverenitu a územní celistvost toho druhého a také bychom měli respektovat rozhodnutí toho druhého na cestě rozvoje," dodal.

Kerry prohlásil, že Čína by neměla "považovat za obecnou strategii" případy, v nichž se názory Spojených států liší od těch čínských.

Rozhovory se konají v době, kdy Čína vede spory s několika svými sousedy, především pak s Vietnamem a Filipínami, o území v Jihočínském moři.

Spojené státy zase v poslední době posílily vojenskou spolupráci s Filipínami a uspořádaly společná vojenská cvičení, což vyvolalo nelibost Pekingu.

Peking se také pře s Japonskem o území ve Východočínském moři a nově protestuje proti rozhodnutí japonské vlády změnit pacifistickou ústavu a umožnit japonské armádě bojovat v zahraničí v případě napadení spojenců Japonska.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy