Konfrontace s USA by byla pohromou, míní čínský prezident

ČTK ČTK
9. 7. 2014 15:23
Si Ťin-pching zdůraznil důležitost vzájemného respektu.
Foto: Aktuálně.cz

Peking - Konfrontace mezi Čínou a Spojenými státy by byla "pohromou". Na pravidelném čínsko-americkém jednání v Pekingu to řekl čínský prezident Si Ťin-pching.

Zároveň vyzval k vzájemnému respektu mezi oběma zeměmi. Ministr zahraničí USA John Kerry, který vede americkou delegaci, Peking ujistil, že Spojené státy neusilují o "potlačení" rozmachu Číny.

Podle zpravodajského serveru BBC se předpokládá, že hlavními tématy dialogu v Pekingu budou čínská měna, Severní Korea a napětí v Jihočínském moři.

Čínský prezident zdůraznil, že zájmy obou velmocí jsou v současné době "více než propojené" a že obě země mohou mít ze vzájemné spolupráce značný prospěch.

"Čínsko-americká konfrontace by pro tyto dvě země i pro celý svět byla každopádně pohromou," podotkl čínský prezident.

"Měli bychom se vzájemně respektovat, měli bychom respektovat suverenitu a územní celistvost toho druhého a také bychom měli respektovat rozhodnutí toho druhého na cestě rozvoje," dodal.

Kerry prohlásil, že Čína by neměla "považovat za obecnou strategii" případy, v nichž se názory Spojených států liší od těch čínských.

Rozhovory se konají v době, kdy Čína vede spory s několika svými sousedy, především pak s Vietnamem a Filipínami, o území v Jihočínském moři.

Spojené státy zase v poslední době posílily vojenskou spolupráci s Filipínami a uspořádaly společná vojenská cvičení, což vyvolalo nelibost Pekingu.

Peking se také pře s Japonskem o území ve Východočínském moři a nově protestuje proti rozhodnutí japonské vlády změnit pacifistickou ústavu a umožnit japonské armádě bojovat v zahraničí v případě napadení spojenců Japonska.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy