Konec světa nepřišel, pastor Camping se zase spletl

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters, Karel Toman
22. 5. 2011 15:00
Harold Camping z Bible vypočítal, že v sobotu 21. května 2011 přijde Soudný den
Foto: Reuters

San Francisco - Američané, kteří uvěřili proroctví osmadevadesátiletého Harolda Campinga, že v sobotu nastane konec světa, jsou nyní zmatení. Část z nich to ale ještě více utvrdilo ve víře nebo přimělo o apokalyptickém poselství přemýšlet, napsala agentura Reuters.

Když na Novém Zélandu v sobotu pokojně odbila šestá hodina večerní, bylo jasné, že se Harold Camping opět zmýlil. Právě na tuto chvíli totiž předpověděl úplnou apokalypsu.

"Soudný den 21. května 2011, Bible to garantuje!" stálo na dodávce, ve které brázdil kalifornské silnice. Na fakt, že svět brzy skončí, upozorňovaly ale bilboardy po celém světě od Chile po Rusko.

Evangelický farář Harold Camping ze stanice Family Radio tvrdil, že Bible ukrývá skrytý kalendář, z kterého lze vypočítat přesné datum Apokalypsy. Z výpočtů téměř devadesátiletého Campinga vyplývá, že "Soudný den" měl přijít přesně sedm tisíc let po Potopě světa, před níž nás zachránil praotec Noe a 722 500 dní po ukřižování Krista.

Nastat měl podle něj v sobotu, v šest hodin večer.

Druhá předpověď

Podle devětaosmdesátiletého Campinga měl Ježíš v sobotu v šest večer přijít zpátky na Zemi, a praví věřící měli být v extázi povzneseni na nebesa. Kontroverzní pastor svou myšlenku propagoval ve svém vysílání i na zmíněných billboardech.

Soudný den měl mít podle kazatele podobu obrovského zemětřesení, které se převalí přes celý svět. 

Validitu jeho predikce ovšem dopředu snižoval fakt, že šlo o druhou předpověď tohoto druhu, kterou učinil. Ta první nesla datum 1994. Dnes tvrdí, že se tehdy ve výpočtech mýlil.

Na dotaz BBC, jestli z něho další chybná předpověď udělá kazatele, který rozplakal svět, Camping odpověděl pomalu a důrazně: "Stane se to."

Když to nevyjde, dočkáme se napřesrok

Podle Wikipedie je 21. květen v Campingově učení pouze prvním dnem soudných dní, skutečný konec světa nastane až 21. října. Podle jiných předpovědí má svět dokonce ještě o trochu času víc, protože podle Mayského proroctví skončí až roku 2012.

Sám pastor se podle BBC chystal apokalyptické události sledovat v televizi. Dosud žádný nový komentář nevydal.

V jeho domě v kaliformském městě Alameda jsou zatažené rolety a na zvonění nokdo neodpovídá, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy