Konec světa nepřišel, pastor Camping se zase spletl

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters, Karel Toman
22. 5. 2011 15:00
Harold Camping z Bible vypočítal, že v sobotu 21. května 2011 přijde Soudný den
Foto: Reuters

San Francisco - Američané, kteří uvěřili proroctví osmadevadesátiletého Harolda Campinga, že v sobotu nastane konec světa, jsou nyní zmatení. Část z nich to ale ještě více utvrdilo ve víře nebo přimělo o apokalyptickém poselství přemýšlet, napsala agentura Reuters.

Když na Novém Zélandu v sobotu pokojně odbila šestá hodina večerní, bylo jasné, že se Harold Camping opět zmýlil. Právě na tuto chvíli totiž předpověděl úplnou apokalypsu.

"Soudný den 21. května 2011, Bible to garantuje!" stálo na dodávce, ve které brázdil kalifornské silnice. Na fakt, že svět brzy skončí, upozorňovaly ale bilboardy po celém světě od Chile po Rusko.

Evangelický farář Harold Camping ze stanice Family Radio tvrdil, že Bible ukrývá skrytý kalendář, z kterého lze vypočítat přesné datum Apokalypsy. Z výpočtů téměř devadesátiletého Campinga vyplývá, že "Soudný den" měl přijít přesně sedm tisíc let po Potopě světa, před níž nás zachránil praotec Noe a 722 500 dní po ukřižování Krista.

Nastat měl podle něj v sobotu, v šest hodin večer.

Druhá předpověď

Podle devětaosmdesátiletého Campinga měl Ježíš v sobotu v šest večer přijít zpátky na Zemi, a praví věřící měli být v extázi povzneseni na nebesa. Kontroverzní pastor svou myšlenku propagoval ve svém vysílání i na zmíněných billboardech.

Soudný den měl mít podle kazatele podobu obrovského zemětřesení, které se převalí přes celý svět. 

Validitu jeho predikce ovšem dopředu snižoval fakt, že šlo o druhou předpověď tohoto druhu, kterou učinil. Ta první nesla datum 1994. Dnes tvrdí, že se tehdy ve výpočtech mýlil.

Na dotaz BBC, jestli z něho další chybná předpověď udělá kazatele, který rozplakal svět, Camping odpověděl pomalu a důrazně: "Stane se to."

Když to nevyjde, dočkáme se napřesrok

Podle Wikipedie je 21. květen v Campingově učení pouze prvním dnem soudných dní, skutečný konec světa nastane až 21. října. Podle jiných předpovědí má svět dokonce ještě o trochu času víc, protože podle Mayského proroctví skončí až roku 2012.

Sám pastor se podle BBC chystal apokalyptické události sledovat v televizi. Dosud žádný nový komentář nevydal.

V jeho domě v kaliformském městě Alameda jsou zatažené rolety a na zvonění nokdo neodpovídá, napsala agentura Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy