Konec světa dohnal ruského boháče do vězení

Alexandra Malachovská
25. 1. 2013 11:36
Výstřední ruský miliardář Sergej Polonskij sedí za mřížemi v Kambodži
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Výstřední ruský miliardář Sergej Polonskij se dostal za mříže. Ne v Rusku, ale v asijské Kambodži.

Stavební magnát, který postavil největší mrakodrap v Moskvě a patřil mezi nejvlivnější moskevské developery, se ocitl v cele po nezřízených oslavách loňského "konce světa". Za výtržnosti na asijském neobydleném ostrově mu hrozí až tři roky odnětí svobody.

Podle ruských médií byl Polonskij společně s dalšími dvěma Rusy zatčen poslední den loňského roku kambodžskou policií poté, co měl údajně napadnout tamní námořníky. Obsluhu pronajaté lodi měli prý Rusové v opilosti shazovat z paluby a vyhrožovat posádce nožem.

Podnikatel, který v Kambodži vlastní ostrov a plánoval tam rozsáhlé investice, obvinění odmítá. Tvrdí, že jde o nedorozumění.

Konflikt s příslušníky kambodžských bezpečnostních složek podle něj vznikl kvůli příliš hlasitým oslavám. Alkoholem rozvášněná ruská společnost totiž v blízkosti vojenské základny odpalovala mohutné ohňostroje.

Polonskij zbohatl díky velkým stavebním projektům v ruské metropoli.
Polonskij zbohatl díky velkým stavebním projektům v ruské metropoli. | Foto: Reuters

Kambodžskému králi Norodomu Sihamonimu podle agentury RIA zaslal omluvný dopis, v němž uvedl, že by se rád ucházel o kambodžské občanství.

V Rusku případ vyvolal škodolibou odezvu. Kritici vytýkají Polonskému jeho zálibu v okázalém přepychu i pohrdání chudými spoluobčany, které prý označoval za dobytek.

Na jméno mu nemohou přijít ani věřitelé, kteří vložili své peníze do jeho bytových projektů. Volají nicméně po jeho propuštění v obavách, že pokud zůstane v kambodžském vězení, o své finance nadobro přijdou. Polonskij dluží přes tři miliardy rublů.

Boháč, jehož majetek se před finanční krizí odhadoval na 1,2 miliardy dolarů, byl do loňského roku považován za jednoho z nejúspěšnějších ruských podnikatelů. Zbohatl díky velkým stavebním projektům v ruské metropoli.

Mimo luxusních obytných komplexů postavil v moskevském obchodním centru Moskva City věž nazvanou Federace, nejvyšší kancelářskou budovu v Evropě. Ve stavebnictví patřil mezi nejuznávanější světové manažery a investiční byznys rozjel také v USA, na Balkáně či v Asii.

Kritici vytýkají Polonskému jeho zálibu v okázalém přepychu i pohrdání chudými spoluobčany. Ilustrační foto.
Kritici vytýkají Polonskému jeho zálibu v okázalém přepychu i pohrdání chudými spoluobčany. Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Loni jeho firma Mirax Groupe zanikla. Své podnikatelské záměry pak přenesl do společnosti Potok. Zaměřil se mimo jiné na internetové projekty a moderní technologie.

Jeho aktivity ovšem měly mnohdy kontroverzní nádech. Jako ukázku zájmu o pokrok například uspořádal "veřejnou popravu faxu". Před zraky svých zaměstnanců rozšlapal a betonovou deskou rozbil kancelářský aparát. Chtěl tak prý dokázat, že podobná technika do moderního byznysu nepatří.

"Je podobný Donaldu Trumpovi. Mnohokrát spadl, ale potom se zvedl," tvrdí o něm podle serveru lenta.ru moskevský podnikatel Georgij Dzagurov.

Ambiciózní miliardář se dvakrát pokoušel dostat do kosmu a absolvoval dokonce příslušný výcvik. V roce 2004 byl prý ochoten zaplatit 13 milionů dolarů, aby se stal kosmickým turistou.

Majetek Polanského se před finanční krizí odhadoval na 1,2 miliardy dolarů.
Majetek Polanského se před finanční krizí odhadoval na 1,2 miliardy dolarů. | Foto: Reuters

Kvůli výšce 194 centimetrů se však bývalý výsadkář musel snu o kosmu vzdát. Podle ruské komise, která vesmírné výpravy organizuje, byl příliš velký a příliš těžký na to, aby se vešel do skafandru a mohl se pohodlně pohybovat v kosmické lodi.

Čtyřicetiletý rodák z Petrohradu proslul svou excentrickou povahou, nekonvenčním vystupováním i neobvyklým přístupem k zaměstnancům. Přestože se o něm mluvilo jako o charismatickém šéfovi, měl podle ruských médií velmi svérázný přístup třeba k výběrovým řízením.

O schopnostech kandidátů rozhodoval nejen na základě jejich kvalifikace, ale i jejich výdrže. Zájemce o práci nutil skákat ze stromů nebo jíst červy v divoké přírodě, aby zjistil jejich odolnost vůči stresu. Manažeři jeho firem se museli účastnit výletů za polární kruh nebo absolvovat pobyt v asijském pralese.

 

Právě se děje

Další zprávy