Konec koalice v Hamburku.Zelení nechtějí vládnout s CDU

Monika Horáková
29. 11. 2010 17:32
Je to znak nespolehlivosti Zelených, zlobí se CDU

Hamburk - Konec černo-zelené koalice v Hamburku je stvrzen. V pondělí ji definitivně opustili tři zástupci německých Zelených. Pro Hamburk to znamená po třech letech nutnost vypsání nových voleb.

Opuštěná Křesťanskodemokratická unie (CDU) působí překvapeně a hovoří o "nespolehlivosti Zelených". 

Podle vyjádření některých jejich představitelů Zelení opustili koalici zcela náhle a bez varování: "Ani koncem minulého týdne jsme ještě neměli žádné indicie, že by se měl blížit konec naší koalice," uvedl pro média starosta Hamburku Christoph Ahlhaus (CDU). 

Sami hamburští Zelení odchod z koalice zdůvodnili zhoršenou pracovní atmosférou a nestabilitou celého uskupení. Situace se podle nich výrazně zhoršila po odchodu prvního starosty Oleho von Beusta letos v létě. Po jeho odchodu došlo v rámci koalice ještě k dalším personálním změnám, které podle Zelených nedávaly záruku "další možné spolupráce".

Nové volby by se mohly konat 20. února. Zelení se netají tím, že mají velký zájem utvořit v Hamburku koalici se sociálními demokraty.  

Hamburk jako další rozbuška

Rozkol na zemské úrovni v Hamburku se okamžitě stal tématem i pro vedení obou stran na celoněmecké úrovni. A zdá se, že vrcholní politici CDU i Zelených ho využijí k ještě většímu prohloubení propasti, která aktuálně obě strany rozděluje.

Naposledy si vyměnily několik ostrých slov po svých nedávných stranických sjezdech. Situace nabrala na vážnosti v době, kdy průzkumy veřejného mínění začaly Zeleným pravidelně připisovat i více než 20procentní voličskou podporu a strana se tak na německé politické scéně stala o něco významnějším hráčem než dříve. 

"Zelení nejsou pro CDU žádným spolehlivým partnerem," uvedl k situaci v Hamburku šéf frakce CDU ve Spolkovém sněmu Volker Kauder. "Utíkají před odpovědností bez jakéhokoli věcného důvodu. I po volbách v roce 2013 chceme vládnout s FDP."

Zelení slova o nespolehlivosti odmítají: "Neodpovědné by naopak bylo v hamburské koalici pokračovat," nechala se slyšet předsedkyně Zelených Claudia Rothová.

Zelení se přou: s CDU zásadně ne, nebo někdy ano?

Předseda frakce Zelených ve spolkovém sněmu rozpad hamburské koalice uvítal: "Vztah mezi oběma stranami je obecně zatížen zejména sporem o postup v otázkách jaderné energie." Zatímco CDU se jasně vyslovuje pro prodloužení provozu německých jaderných elektráren, Zelení upřednostňují přechod na obnovitelné zdroje.

Z řad straníků však zaznívají i smířlivější hlasy, které by se na zemské úrovni koalicím s CDU nevyhýbaly za každou cenu. A nejsou to jen ledajací straníci. Samotný Cem Özdemir, který straně předsedá spolu s Claudií Rothovou pro Hamburger Abendblatt uvedl, že by považoval za "nemístné odvozovat ze situace v Hamburku závěry pro zbytek republiky."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy