Konec koalice v Hamburku.Zelení nechtějí vládnout s CDU

Monika Horáková
29. 11. 2010 17:32
Je to znak nespolehlivosti Zelených, zlobí se CDU

Hamburk - Konec černo-zelené koalice v Hamburku je stvrzen. V pondělí ji definitivně opustili tři zástupci německých Zelených. Pro Hamburk to znamená po třech letech nutnost vypsání nových voleb.

Opuštěná Křesťanskodemokratická unie (CDU) působí překvapeně a hovoří o "nespolehlivosti Zelených". 

Podle vyjádření některých jejich představitelů Zelení opustili koalici zcela náhle a bez varování: "Ani koncem minulého týdne jsme ještě neměli žádné indicie, že by se měl blížit konec naší koalice," uvedl pro média starosta Hamburku Christoph Ahlhaus (CDU). 

Sami hamburští Zelení odchod z koalice zdůvodnili zhoršenou pracovní atmosférou a nestabilitou celého uskupení. Situace se podle nich výrazně zhoršila po odchodu prvního starosty Oleho von Beusta letos v létě. Po jeho odchodu došlo v rámci koalice ještě k dalším personálním změnám, které podle Zelených nedávaly záruku "další možné spolupráce".

Nové volby by se mohly konat 20. února. Zelení se netají tím, že mají velký zájem utvořit v Hamburku koalici se sociálními demokraty.  

Hamburk jako další rozbuška

Rozkol na zemské úrovni v Hamburku se okamžitě stal tématem i pro vedení obou stran na celoněmecké úrovni. A zdá se, že vrcholní politici CDU i Zelených ho využijí k ještě většímu prohloubení propasti, která aktuálně obě strany rozděluje.

Naposledy si vyměnily několik ostrých slov po svých nedávných stranických sjezdech. Situace nabrala na vážnosti v době, kdy průzkumy veřejného mínění začaly Zeleným pravidelně připisovat i více než 20procentní voličskou podporu a strana se tak na německé politické scéně stala o něco významnějším hráčem než dříve. 

"Zelení nejsou pro CDU žádným spolehlivým partnerem," uvedl k situaci v Hamburku šéf frakce CDU ve Spolkovém sněmu Volker Kauder. "Utíkají před odpovědností bez jakéhokoli věcného důvodu. I po volbách v roce 2013 chceme vládnout s FDP."

Zelení slova o nespolehlivosti odmítají: "Neodpovědné by naopak bylo v hamburské koalici pokračovat," nechala se slyšet předsedkyně Zelených Claudia Rothová.

Zelení se přou: s CDU zásadně ne, nebo někdy ano?

Předseda frakce Zelených ve spolkovém sněmu rozpad hamburské koalice uvítal: "Vztah mezi oběma stranami je obecně zatížen zejména sporem o postup v otázkách jaderné energie." Zatímco CDU se jasně vyslovuje pro prodloužení provozu německých jaderných elektráren, Zelení upřednostňují přechod na obnovitelné zdroje.

Z řad straníků však zaznívají i smířlivější hlasy, které by se na zemské úrovni koalicím s CDU nevyhýbaly za každou cenu. A nejsou to jen ledajací straníci. Samotný Cem Özdemir, který straně předsedá spolu s Claudií Rothovou pro Hamburger Abendblatt uvedl, že by považoval za "nemístné odvozovat ze situace v Hamburku závěry pro zbytek republiky."

 

Právě se děje

Další zprávy