Lékaři: Kojení může zachránit statisíce životů, ženy v něm ale nikdo nepodporuje

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 1. 2016 22:38
Zatím nejrozsáhlejší studie analyzující průzkumy týkající se kojení ukazuje, že i přes nepopiratelné výhody kojí na světě stále příliš málo žen. Kdyby tomu tak nebylo, výrazným způsobem by podle vědců globálně klesl počet úmrtí novorozenců, a dokonce i počet žen onemocněných rakovinou prsu. Vinu dávají lékaři nedostatečné podpoře kojících matek ze strany vlád a naopak příliš agresivní lobby mlékárenských firem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: c r z / Source / CC BY-SA

Londýn - Jak celosvětově zabránit až 800 000 dětských úmrtí a 22 000 onemocnění rakovinou prsu ročně? Podle lékařů by stačilo, aby každá žena na světě kojila své dítě.

Vyplývá to ze studie, kterou publikoval odborný lékařský časopis The Lancet.

Experti v ní upozorňují na problém s klesajícím počtem matek, které své děti kojí. Vinu dávají nedostatečně motivující politice vlád a taktikám mléčného průmyslu.

Že má kojení pozitivní dopad na zdraví dítěte i matky, dokázal už bezpočet výzkumů. Nejčastěji z nich vychází závěry o vyšší inteligenci a ochraně proti cukrovce a obezitě v budoucím životě dětí, které jsou déle kojeny. Současná studie vychází z analýzy 28 z nich.

Kojí jenom chudé matky

Ze závěrů vyplývá překvapující fakt. I přes nepopiratelnou výhodu, jakou kojení nabízí matkám i dětem, se k němu uchyluje stále méně žen, a to především ve vyspělejších zemích.

Celosvětově je kojeno přibližně 80 procent dětí. Tento podíl klesá na pouhých 37 procent mezi ženami pocházejícími z prostředí středních a nízkých příjmů.

Ještě horší je ale situace v bohatých zemích, kde mají lidé průměrné příjmy vyšší. V Dánsku jsou například kojena do prvního roku života pouhá tři procenta dětí, v Irsku dvě a ve Velké Británii jen jedno.

Lékaři ale neobviňují ženy. Problém podle nich tkví v nedostatku podpory, kterou řídí politické prostředí.

"Úspěch nebo neúspěch kojení by neměly být vnímány pouze jako zodpovědnost ženy," řekl spoluautor studie doktor Nigel Rollins ze Světové zdravotnické organizace (WHO). "Zodpovědnost za to mají také vláda a společnost, protože v tom prostřednictvím svých politik a programů ženy podporují," vysvětlil britskému listu The Guardian.

"Nekojit je dnes vnímáno jako moderní a sofistikované - zdá se to vhodné, protože to umožní ženám vrátit se do práce, umožní to všechny ty věci, kterých chcete ‘dosáhnout’. Vidíme tento trend v nejbohatších zemích a nechceme, aby se to začalo dít i v zemích se středními a nízkými příjmy," dodal Rollins.

Kojením k ekonomickému růstu

Vědci proto doufají, že tato zatím nejucelenější studie o kojení povede k dlouhodobé změně politiky. Pozitiva se nakonec pocítí i po ekonomické stránce.

Protože kojené děti dosahují vyšší inteligence, čeká je s velkou pravděpodobností lepší práce s vyššími příjmy.  Autoři studie vypočítali, že odmítání kojení stojí světovou ekonomiku až 302 miliard dolarů na ušlých ziscích. V chudších zemích se ztráta dohaduje na 71 miliard.

Nepřítelem kojení však zůstává mlékařský průmysl a jeho agresivní marketing. Ten totiž do propagace svých výrobků vynakládá mnohem více zdrojů, než jsou vlády ochotné poskytnout na programy pro podporu kojení.

Reklama na kojení jednoduše zaostává za reklamou na náhražky mateřského mléka. Kojení přitom ve skutečnosti nabízí mnohem více benefitů od těch zdravotních přes ekonomické až po environmentální. K mateřskému mléku nejsou totiž potřeba žádné plastové obaly ani voda spotřebovaná na jeho výrobu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy