Mimořádná zpráva

Klinicky mrtvá matka porodila dítě. Jmenuje se Zázrak

Naďa Straková
13. 1. 2009 13:50
Světoznámá krasobruslařka Jayne Solimanová zkolabovala po krvácení do mozku
Novorozenec (ilustrační foto)
Novorozenec (ilustrační foto) | Foto: Martin Žucha

Londýn - Dva dny po klinické smrti matky odrodili britští lékaři nedonošené, ale jinak zdravé dítě.

Pětadvacetitýdenní holčička přišla na svět pomocí císařského řezu v oxfordské nemocnici Johna Radcliffa. Vážila pouhých 0,972 kg.

Její matka, 41letá Jayne Solimanová, bývalá proslulá krasobruslařka světového formátu, utrpěla krvácení do mozku, z kterého se již nevzpamatovala.

Poté, co byla prohlášena klinicky za mrtvou, zajistili lékaři po dobu 48 hodin uměle srdeční činnost matky, aby mohli dítě porodit. Také matce aplikovali dvě velké dávky steroidů, aby se dítěti vyvinuly plíce.

Jakmile dítě porodili, odpojili matku od přístrojů. Otec, původem z Egypta, dítě pojmenoval Aya, což v překladu z arabštiny znamená zázrak.

"Jayne si vždycky přála být mámou. Byla by to skvělá máma," řekl otec Mahmúd Soliman britskému listu Daily Mail.

"Během 48 hodin jsem zažil radost z narození dítěte i mučivý smutek ze smrti mé milované manželky," vyznal se novinám čerstvý otec i vdovec v jedné osobě.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 50 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy