Klinicky mrtvá matka porodila dítě. Jmenuje se Zázrak

Naďa Straková
13. 1. 2009 13:50
Světoznámá krasobruslařka Jayne Solimanová zkolabovala po krvácení do mozku
Novorozenec (ilustrační foto)
Novorozenec (ilustrační foto) | Foto: Martin Žucha

Londýn - Dva dny po klinické smrti matky odrodili britští lékaři nedonošené, ale jinak zdravé dítě.

Pětadvacetitýdenní holčička přišla na svět pomocí císařského řezu v oxfordské nemocnici Johna Radcliffa. Vážila pouhých 0,972 kg.

Její matka, 41letá Jayne Solimanová, bývalá proslulá krasobruslařka světového formátu, utrpěla krvácení do mozku, z kterého se již nevzpamatovala.

Poté, co byla prohlášena klinicky za mrtvou, zajistili lékaři po dobu 48 hodin uměle srdeční činnost matky, aby mohli dítě porodit. Také matce aplikovali dvě velké dávky steroidů, aby se dítěti vyvinuly plíce.

Jakmile dítě porodili, odpojili matku od přístrojů. Otec, původem z Egypta, dítě pojmenoval Aya, což v překladu z arabštiny znamená zázrak.

"Jayne si vždycky přála být mámou. Byla by to skvělá máma," řekl otec Mahmúd Soliman britskému listu Daily Mail.

"Během 48 hodin jsem zažil radost z narození dítěte i mučivý smutek ze smrti mé milované manželky," vyznal se novinám čerstvý otec i vdovec v jedné osobě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy