Klinicky mrtvá matka porodila dítě. Jmenuje se Zázrak

Naďa Straková
13. 1. 2009 13:50
Světoznámá krasobruslařka Jayne Solimanová zkolabovala po krvácení do mozku
Novorozenec (ilustrační foto)
Novorozenec (ilustrační foto) | Foto: Martin Žucha

Londýn - Dva dny po klinické smrti matky odrodili britští lékaři nedonošené, ale jinak zdravé dítě.

Pětadvacetitýdenní holčička přišla na svět pomocí císařského řezu v oxfordské nemocnici Johna Radcliffa. Vážila pouhých 0,972 kg.

Její matka, 41letá Jayne Solimanová, bývalá proslulá krasobruslařka světového formátu, utrpěla krvácení do mozku, z kterého se již nevzpamatovala.

Poté, co byla prohlášena klinicky za mrtvou, zajistili lékaři po dobu 48 hodin uměle srdeční činnost matky, aby mohli dítě porodit. Také matce aplikovali dvě velké dávky steroidů, aby se dítěti vyvinuly plíce.

Jakmile dítě porodili, odpojili matku od přístrojů. Otec, původem z Egypta, dítě pojmenoval Aya, což v překladu z arabštiny znamená zázrak.

"Jayne si vždycky přála být mámou. Byla by to skvělá máma," řekl otec Mahmúd Soliman britskému listu Daily Mail.

"Během 48 hodin jsem zažil radost z narození dítěte i mučivý smutek ze smrti mé milované manželky," vyznal se novinám čerstvý otec i vdovec v jedné osobě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy