Boston - Zdravotní stav Džochara Carnajeva, jednoho ze dvou mužů podezřelých ze spáchání bostonského atentátu, je podle bostonských policistů vážný, ale postupně se zlepšuje. Televizní stanici Fox News to řekl Ed Davis z bostonské policie.
Vyšetřovatelé podle něj mají podezření, že Carnajev se svým starším bratrem Tamerlanem plánoval po bostonském atentátu i další teroristické útoky.
Carnajev stále ještě nemůže hovořit, ale jeho stav se údajně zlepšuje.
Bostonský starosta Tom Menino řekl, že úřady by také Carnajeva kvůli jeho zraněním nikdy vyslechnout nemusely. "Nevíme, jestli vůbec někdy budeme schopni ho vyslechnout," řekl televizní stanici ABC bez dalších podrobností.
Muž je ve stabilizovaném stavu, lékaři mu podávají sedativa. Pacient dýchá s pomocí zavedené trubice. Nemocniční pokoj střeží posílená jednotka bostonských policistů. Zprávy o tom, zda bude i po uzdravení Carnajev moci mluvit, se různí. Jistotu podle některých zpráv nemají ani lékaři.
Americké tajné služby mezitím horečně procházejí databáze ministerstva zahraničí, celní a pohraniční služby, ministerstva vnitřní bezpečnosti a FBI ve snaze najít alespoň zmínku o některém z bratrů Carnajevových. "Prohlížíme prakticky všechno, co máme," řekl listu The Washington Post poslanec Adam Schiff, který je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb. "Snažíme se zjistit, zda jsme něco nepřehlédli včetně kontaktů do zahraničí," řekl poslanec.
Na výslech se chystají týmy právníků
Elitní tým amerických vyšetřovatelů se připravuje na výslech předpokládaného bostonského atentátníka Džochara Carnajeva.
Bývalý zástupce ředitele FBI John Miller televizi CBS řekl, že Carnajev se při přestřelce s policisty s velkou pravděpodobností pokusil o sebevraždu. Na jeho těle jsou údajně dvě střelné rány, z nichž jedna prochází krkem. Tento průstřel je podle Millera i důvodem, proč zadržený Čečenec nemůže mluvit.
Podle listu Newsday se kauza mezitím stala předmětem právních sporů, zda závažnost případu opravňuje vyšetřovatele k použití mimořádných postupů.
Centrem sporu je takzvané "Miranda warning", tedy povinné policejní upozornění vyšetřovaného na jeho ústavní práva. Název je odvozen od precedentní kauzy Miranda versus stát Arizona z roku 1966. Pravidlo vyšetřovatelům ukládá, aby zadrženého před výslechem upozornili na jeho právo nevypovídat a využít služeb advokáta. Pokud to policie neudělá, nemůže být výpověď vyslýchaného použita v procesu.
Oprávněný veřejný zájem daný naléhavosti případu ale dává policistům právo na výjimku, a právě ta je nyní v kauze Džochara Carnajeva předmětem právních debat. Carmen Ortizová, státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts, chce výjimky využít, aby bez zbytečných odkladů získala informace o případných Carnajevových komplicích či inspirátorech bostonského útoku. Její stanovisko podporují vlivní senátoři Lindsey Graham a John McCain.
Řada respektovaných právních expertů ale s takovým postupem nesouhlasí. Bezprostřední nebezpečí dalšího útoku podle nich nehrozí, a Džochar Carnajev je navíc americkým občanem, což uplatnění mimořádných výslechových metod zpochybňuje. Proti plánům Ortizové se stavějí i americké organizace hájící lidská práva.
Otazníky vyvolává i způsob, jakým bude Carnajev obviněn. S předvoláním před federální soud na jihu Bostonu mohou prokurátoři počkat, než se podezřelý ze zranění zotaví. Mohou ale i požádat federálního soudce, aby se do nemocnice dostavil a Carnajeva obvinil tam. Po obvinění dostane Carnajev advokáta ex offo.
Nejzávažnější obvinění, kterému může Carnajev čelit, je užití zbraně hromadného ničení k zabití lidí. Pokud by byl shledán vinným, hrozil by mu trest smrti. Protože jde o federální zločin, byla by taková hrozba reálná. Zatímco federální zákon uložení trestu smrti umožňuje, massachusettský trestní kodex absolutní trest nepřipouští.