Mimořádná zpráva

Keňa povolební násilí soudit nebude, na řadě je Haag

Pavel Vondra
12. 2. 2009 18:49
Poslanci zamítli vytvoření zvláštního tribunálu, nevěří vlastní justici

Nairobi - Keňský parlament zamítl návrh zákona o vytvoření zvláštního tribunálu, který by soudil osoby zodpovědné za loňskou vlnu povolebního násilí.

Tím se podle všeho otevírá cesta k tomu, aby hlavní podezřelé, kteří mají mít na svědomí smrt 1500 lidí, soudil Mezinárodní trestní tribunál (ICC) v nizozemském Haagu.

Keňská vláda doufala, že se jí podaří ustavení tribunálu prosadit ještě před vypršením lhůty stanovené na 1.března.

Prezident Mwai Kibaki a premiér Raila Odinga, jejichž vyrovnaný volební souboj o post hlavy státu z prosince 2007 měl z kraje loňského roku nečekaně krvavou dohru, byli oba hlasování v parlamentu přítomni.

Ani jejich výzvy ale poslance nepřesvědčily. Většina zákonodárců totiž justičnímu systému v Keni podle svých slov nevěří a dává přednost tomu, aby viníky loňských násilností soudil haagský tribunál.

To se odrazilo i v hlasování. Ke schválení návrhu byla potřeba alespoň 145 hlasů, podpořilo jej ale jen 101 poslanců, a to přesto, že vláda má v parlamentu alespoň nominálně pohodlnou většinu.

Prezident Mwai Kibaki (vlevo) a premiér Raila Odinga při podpisu dohody o vytvoření vlády národní jednoty
Prezident Mwai Kibaki (vlevo) a premiér Raila Odinga při podpisu dohody o vytvoření vlády národní jednoty | Foto: Reuters

„Pro vládu je to určitě nepříjemné, jasně se totiž ukázalo, že nedokže mluvit jedním hlasem a nemá pod kontrolou ani vlastní poslance," řekl Aktuálně.cz v telefonickém rozhovoru z Nairobi Victor Odero, keňský koordinátor regionální kanceláře nevládní organizace Concern.

„Na druhou stranu - u mnoha zákonodárců mohlo jít čistě o akt sebezáchovy, protože spousta lidí, kteří loňské násilnosti vyvolali a které by speciální tribunál soudil, podle všeho zasedá právě v parlamentu," vysvětlil Odero.

Podle jednacího řádu může být návrh předložen v parlamentu znovu až za šest měsíců, do té doby však lhůta k ustavení tribunálu vyprší.

Jeho zřízení doporučila tzv. Wakiho komise ustavená loni na základě dohody o vytvoření vlády národní jednoty, kterou pomáhal sjednat bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

Foto: Aktuálně.cz

Keňský soudce Philip Waki, který práci vyšetřovací komise vedl, předal na konci svého mandátu Annanovi obálku se jmény hlavních podezřelých. Ta má být v případě, že se keňské vládě nepodaří doporučení Wakiho komise realizovat, předána haagskému tribunálu.

Podle Victora Odera by se prezident Kibaki díky svým silným pravomocím ještě mohl pokusit prosadit tribunál mimoparlamentní cestou, ale pravděpodobnost, že se mu to podaří, prý není velká. "To, že věc nakonec zřejmě skončí v Haagu, má i svou pozitivní stránku. Alespoň tím bude zaručena objektivita soudu," domnívá se Odero.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 49 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy