Keňa má naději na mír. Politici podepsali dohodu

mih
28. 2. 2008 21:20
Jde o přelom v dosavadních jednáních
Prezident Mwai Kibaki (vlevo) a opoziční předák Rail Odinga podepisují přelomovou dohodu
Prezident Mwai Kibaki (vlevo) a opoziční předák Rail Odinga podepisují přelomovou dohodu | Foto: Reuters

Nairobi - Keňa má naději na mír.

Její prezident Mwai Kibaki se dohodl s opozičním vůdcem Railem Odingou na rozdělení moci, což by mělo ukončit povolební krizi, která zapříčinila smrt zhruba 1500 lidí. Oznámil to bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, který jednání zprostředkoval.

"Došli jsme ke shodě na podobě budoucí koaliční vlády," řekl Annan po čtvrtečním čtyřhodinovém jednání s předáky znesvářených stran.

Vůdce opozice Rail Odinga a prezident Mwai Kibaki poté dohodu podepsali. Na vládě se budou podílet strany obou politiků. "Kompromis byl nezbytný pro přežití země," řekl po podpisu dohody Kofi Annan.

"V Keni je místo pro všechny. Chceme mír a toleranci," prohlásil prezident Mwai Kibaki. 

Čtěte také
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Napětí v zemi zůstává velké

Ještě včera to přitom vypadalo, že dohoda je daleko. Kofi Annan kritizoval oba lídry, že nejsou ochotni přistoupit na žádný kompromis.

Jednání se táhla měsíc. Diskuse se v posledních dnech vedly zejména okolo pravomocí premiéra, kterým by se měl stát právě vůdce opozice Odinga.

V posledních dnech se počet nových obětí násilí snížil, napětí v zemi však zůstává, hlásí zpravodaj BBC.

Podle místních médií politici a další mocní lidé financují a zásobují ozbrojené skupiny, které by je v případě vypuknutí dalších násilností chránily.

Násilí v ještě nedávno stabilní východoafrické zemi začalo na konci prosince po prezidentských volbách, ve kterých zvítězil Mwai Kibaki. Opozice i zahraniční pozorovatelé označili volby za zmanipulované. Následovaly etnicky motivované násilnosti a útěk asi 600 tisíc lidí z domovů.

 

Právě se děje

Další zprávy