Kdo může za katastrofální požáry? Rusko hledá viníky

Jiří Just
4. 8. 2010 18:00
Spolupracovník Aktuálně.cz Jiří Just píše z Moskvy
Vladimir Putin se zdraví s hasiči u Voroněže.
Vladimir Putin se zdraví s hasiči u Voroněže. | Foto: Reuters

Moskva (Od našeho spolupracovníka) - Oheň v evropské části Ruska stále neztrácí na síle. Jen za posledních 24 hodin vzniklo podle ruského ministerstva pro mimořádné situace dalších 300 ohnisek požárů.

Ohnivá katastrofa si vyžádala už 48 lidských životů. Za jeden den bez střechy nad hlavou zůstalo 800 Rusů, celkově jejich počet dosáhl tři a půl tisíce.

Oheň se nevyhýbá ani důležitým státním objektům. Minulý týden shořela v Moskevské oblasti základna vojenského námořnictva. Podle státních orgánů byl zničen pouze autopark, v některých mediích se však objevilo, že shořet mělo 200 letadel a vrtulníků. Ruský prezident dnes velitele základy uvolnil z funkce.

Současně s hašením požárů, které stále ohrožují 17 ruských regionů, se začínají vést diskuze o odpovědnosti za jednu z největších přírodních katastrof, která postihla Rusko v posledních letech. 

Najít viníka požárů přitom není příliš těžké. Je jím ve většině případů člověk. Hovoří o to jak politikové, tak i obyčejní lidé.

"O víkendu roste počet požárů dvakrát až čtyřikrát. Během soboty a neděle se počet ohnisek velmi zvyšuje," prohlásil ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu v rozhovoru s přezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Putin na prohlídce ohořelého lesa.
Putin na prohlídce ohořelého lesa. | Foto: Reuters

O lidském faktoru se zmiňují i obyvatelé Kupavny, ležící dvacet kilometrů od Moskvy. Zde také hořelo. Oheň spálil les a ohrožoval chatovou oblast na periferii města.

Padesátiletý majitel jednoho z domů, kterému se plameny vyhnuly, potvrdil, že za požár mohou sami lidé, kteří v lese opékají a nedávají pozor. 

Za pravdu mu dávají ohořelé lahve od vodky, které lze najít bez usilovného hledání hned na několika místech podél bývalé lesní pěšinky.

Další divoké skládky bylo možné zahlédnout v lese vedle jezera na druhé straně města, kam se oheň nedostal. Vedle slunících se lidí se válí lán ohořelých pivních lahví a jiných odpadků. Tentokrát k nejhoršímu nedošlo.

Své sehrály i zásahy do ekosystému. Podle ředitele ekologicko-energetické ratingové agentury Interfax-ERA Alexandra Martynova je jednou z příčin nejen narušení přírodní rovnováhy mezi přirozeným lesním masivem a uměle vysázenými stromy, ale také vysušování rašelinišť, k nimž docházelo v období Sovětského svazu.

Právě dým z hořících rašelinišť dělá největší problém ruskému hlavnímu městu. Kouř z nich zahaluje prakticky celou Moskvu. Ve středu ráno byl natolik hustý, že viditelnost byla pouze sto metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy