Kavkaz stojí za Putinem, ale už ne na 150 procent

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
2. 3. 2012 15:30
Putinova státostrana Jednotné Rusko získává v Čečensku pravidelně 99 procent hlasů
Čečenský Groznyj dneška. Stojí jednoznačně za Putinem.
Čečenský Groznyj dneška. Stojí jednoznačně za Putinem. | Foto: REUTERS/Eduard Kornijenko

Moskva/Groznyj (od našeho spolupracovníka) - Výrok čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, že se hlasování zúčastní nejméně sto procent voličů a možná i více, vstoupil do dějin.

Na Severním Kavkazu si Vladimira Putina nicméně opravdu váží. Nedělní prezidentské volby by měl vyhrát, a to s přehledem. Navzdory konfliktu, který v regionu trvá posledních dvanáct let.

"Voličské preference jsou v každém severokavkazském subjektu různé. Celkově by v regionu mohl Vladimir Putin, podle mého odhadu, získat okolo 65 procent hlasů," řekla Aktuálně.cz Galina Chizrijevová z Institutu orientalistiky Ruské akademie věd.

Severní Kavkaz a ruští muslimové se podle ní celkově vyznačují vysokou loajalitou k vládě. "Jako menšina v rámci Ruské federace více sympatizují s vládním kandidátem, než ostatní věřící. Je to tím, že ví, kde je jejich místo," vysvětluje socioložka.

Upřímná láska

Zvláštní místo na volební mapě má beze sporu Čečensko. Tamní šéf republiky Ramzan Kadyrov je považován za Putinova chráněnce.

Díky tomu Groznyj dostává od Moskvy nejen značné finanční dotace, ale také nezvykle velkou svobodu, o níž ozbrojenci v 90. letech marně bojovali. Kadyrov se za to Kremlu odvděčuje s pokorou.

Putin (vlevo) je na Severním Kavkaze populárnější než Medveděv.
Putin (vlevo) je na Severním Kavkaze populárnější než Medveděv. | Foto: Reuters

Putina si váží nejen čečenská elita, ale i obyčejní obyvatelé republiky.

"Všechny své úspěchy posledních let spojují s Putinem. Teď mají možnost pracovat ve vládních strukturách, mají možnost klidně podnikat. Někteří ruští nacionalisté si dokonce myslí, že mají až moc velké výhody. Pokud by hlasovali proti Putinovi, hlasovali by tím proti svému blahobytu a bezpečnosti," popisuje Chirzijevová situaci v zemi.

Zároveň upozorňuje, že současný prezident Dmitrij Medveděv je Čečenci vnímán méně pozitivně než Putin. "Čtyři roky Medveděvovy vlády jsou spíš považovány za období stagnace," říká.

I bez manipulací tak má Putin šanci získat vysoký počet hlasů. "Podle mého názoru pro něj může hlasovat 70 procent čečenských voličů," míní expertka na Severní Kavkaz.

Neklidný elektorát

Zcela opačná situace je v sousedním Dagestánu, čtyřmilionovém ohnisku nestability v regionu. Jen loni se tam teroristé přičinili o 86 explozí a potyčky ozbrojenců s vládními silami si vyžádaly přes 800 mrtvých.

Volební podpora Vladimira Putina je v Dagestánu podstatně nižší - podle Chizrijevové by se mohla pohyboval okolo 40 procent.

Nízký rating není jen následkem špatné situace v republice, ale zároveň volební tradicí. V Dagestánu mají silnou pozici komunisté.

Připomeňte si povolební protesty:

Sen všech kandidátů

I tak je Severní Kavkaz místem, o kterém sní každý kandidát. Při maximální volební účastí je zde možné získat maximální počet hlasů.

Pověstné je v tomto ohledu především Čečensko, kde státostrana Jednotné Rusko pravidelně získává 99 procent hlasů. Regionu se ostatně vyhnuly i protesty proti výsledkům prosincových parlamentních voleb.

Nedělní prezidentské volby by to ale mohly změnit. Podle Galiny Chizrijevové by mohli do ulic vyjít Dagestánci. Stačí k tomu prý málo - zfalšovat volby natolik, že lidem dojde trpělivost.

"Pokud se ukáže, že výsledky byly zmanipulovány nad únosnou míru, lidé skutečně mohou uspořádat protesty. Protestní základna přitom není v Dagestánu malá. Je to zhruba čtvrtina obyvatel republiky. Největší riziko představuje to, že takové situace mohou využít náboženští radikálové," myslí si socioložka.

 

Právě se děje

Další zprávy