Kavkaz stojí za Putinem, ale už ne na 150 procent

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
2. 3. 2012 15:30
Putinova státostrana Jednotné Rusko získává v Čečensku pravidelně 99 procent hlasů
Čečenský Groznyj dneška. Stojí jednoznačně za Putinem.
Čečenský Groznyj dneška. Stojí jednoznačně za Putinem. | Foto: REUTERS/Eduard Kornijenko

Moskva/Groznyj (od našeho spolupracovníka) - Výrok čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, že se hlasování zúčastní nejméně sto procent voličů a možná i více, vstoupil do dějin.

Na Severním Kavkazu si Vladimira Putina nicméně opravdu váží. Nedělní prezidentské volby by měl vyhrát, a to s přehledem. Navzdory konfliktu, který v regionu trvá posledních dvanáct let.

"Voličské preference jsou v každém severokavkazském subjektu různé. Celkově by v regionu mohl Vladimir Putin, podle mého odhadu, získat okolo 65 procent hlasů," řekla Aktuálně.cz Galina Chizrijevová z Institutu orientalistiky Ruské akademie věd.

Severní Kavkaz a ruští muslimové se podle ní celkově vyznačují vysokou loajalitou k vládě. "Jako menšina v rámci Ruské federace více sympatizují s vládním kandidátem, než ostatní věřící. Je to tím, že ví, kde je jejich místo," vysvětluje socioložka.

Upřímná láska

Zvláštní místo na volební mapě má beze sporu Čečensko. Tamní šéf republiky Ramzan Kadyrov je považován za Putinova chráněnce.

Díky tomu Groznyj dostává od Moskvy nejen značné finanční dotace, ale také nezvykle velkou svobodu, o níž ozbrojenci v 90. letech marně bojovali. Kadyrov se za to Kremlu odvděčuje s pokorou.

Putin (vlevo) je na Severním Kavkaze populárnější než Medveděv.
Putin (vlevo) je na Severním Kavkaze populárnější než Medveděv. | Foto: Reuters

Putina si váží nejen čečenská elita, ale i obyčejní obyvatelé republiky.

"Všechny své úspěchy posledních let spojují s Putinem. Teď mají možnost pracovat ve vládních strukturách, mají možnost klidně podnikat. Někteří ruští nacionalisté si dokonce myslí, že mají až moc velké výhody. Pokud by hlasovali proti Putinovi, hlasovali by tím proti svému blahobytu a bezpečnosti," popisuje Chirzijevová situaci v zemi.

Zároveň upozorňuje, že současný prezident Dmitrij Medveděv je Čečenci vnímán méně pozitivně než Putin. "Čtyři roky Medveděvovy vlády jsou spíš považovány za období stagnace," říká.

I bez manipulací tak má Putin šanci získat vysoký počet hlasů. "Podle mého názoru pro něj může hlasovat 70 procent čečenských voličů," míní expertka na Severní Kavkaz.

Neklidný elektorát

Zcela opačná situace je v sousedním Dagestánu, čtyřmilionovém ohnisku nestability v regionu. Jen loni se tam teroristé přičinili o 86 explozí a potyčky ozbrojenců s vládními silami si vyžádaly přes 800 mrtvých.

Volební podpora Vladimira Putina je v Dagestánu podstatně nižší - podle Chizrijevové by se mohla pohyboval okolo 40 procent.

Nízký rating není jen následkem špatné situace v republice, ale zároveň volební tradicí. V Dagestánu mají silnou pozici komunisté.

Připomeňte si povolební protesty:

Sen všech kandidátů

I tak je Severní Kavkaz místem, o kterém sní každý kandidát. Při maximální volební účastí je zde možné získat maximální počet hlasů.

Pověstné je v tomto ohledu především Čečensko, kde státostrana Jednotné Rusko pravidelně získává 99 procent hlasů. Regionu se ostatně vyhnuly i protesty proti výsledkům prosincových parlamentních voleb.

Nedělní prezidentské volby by to ale mohly změnit. Podle Galiny Chizrijevové by mohli do ulic vyjít Dagestánci. Stačí k tomu prý málo - zfalšovat volby natolik, že lidem dojde trpělivost.

"Pokud se ukáže, že výsledky byly zmanipulovány nad únosnou míru, lidé skutečně mohou uspořádat protesty. Protestní základna přitom není v Dagestánu malá. Je to zhruba čtvrtina obyvatel republiky. Největší riziko představuje to, že takové situace mohou využít náboženští radikálové," myslí si socioložka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy