Bílý dům chce "agresivně" hájit kandidáta na soudce, který čelí nařčení z chlípnosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2018 0:11
Bretta Kavanaugha nyní obvinila 53letá Deborah Ramirezová.
Soudce Brett Kavanaugh.
Soudce Brett Kavanaugh. | Foto: ČTK

New York - Bílý dům dál pevně stojí za svým kandidátem na soudce Nejvyššího soudu USA Brettem Kavanaughem a zorganizuje na jeho podporu "agresivní obranu". Americkým novinářům to v pondělí řekl nejmenovaný vládní zdroj.

Podporu hlavy státu prý soudce neztratil ani navzdory novému obvinění Kavanaugha z chlípného chování na opileckém kolejním mejdanu ve školním roce 1982/83, kdy mu bylo necelých osmnáct let.

O nařčení, s nímž o víkendu přišla dnes třiapadesátiletá Deborah Ramirezová, se prý prezident dozvěděl ještě před jeho zveřejněním v časopisu The New Yorker. Utvrdilo ho jen v přesvědčení, že kampaň organizují opoziční demokraté a liberální americká média s cílem zmařit Kavanaughovu kandidaturu do nejvyšší soudní instance.

Kavanaugh v pondělí mezitím sdělil právnímu výboru Senátu USA, který jeho kauzu řeší, že nehodlá svou nominaci stáhnout kvůli falešným a nepodloženým obviněním. "Koordinovaná snaha zničit mé dobré jméno mě nezastaví," uvedl Kavanaugh, který dodal, že se nenechá zastrašit.

Prezident  v New Yorku prohlásil, že obvinění Kavanaugha jsou "totálně politická" a zdůraznil, že stojí "celou dobu při něm". Prezidentova poradkyně Kellyanne Conwayová v televizi CBS označila obvinění za "rozsáhlé levicové spiknutí". Nedomnívá se, že na "bedra jednoho muže by měly být přeneseny veškeré útoky hnutí MeToo", jehož nařčení už poznamenalo kariéru mnoha mocných mužů v USA.

Podle poradců Bílého domu zdržovací taktika demokratů, kteří žádají podrobné vyšetření údajných Kavanaughových prohřešků, má jen vytvořit prostor pro nová a nová obvinění. Demokratická senátorka Dianne Feinsteinová o víkendu znovu zopakovala svůj návrh, aby se kauzou zabýval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), což republikánští kongresmani i Bílý dům odmítají.

Ramirezová na své verzi o Kavanaughově chování podle všeho trvá. Ronan Farrow, autor článku o jejích neblahých zážitcích v prvním ročníku Yaleovy univerzity, dnes v televizi ABC řekl, že existuje několik dalších lidí, kteří nestydaté chování Kavanaugha potvrzují.

Video: Sexuální násilí se tutlá, kdyby se ozvali muži, ženy by to taky smetlo, říká expertka

Slovo ženy nemá větší váhu, než slovo muže, ale díky emancipaci má větší váhu než před dvaceti lety. Hnutí MeToo nebude mít dalekosáhlý účinek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy