Katolická církev jde do boje s mafií. Chce zrušit kmotry

ČTK ČTK
1. 7. 2014 19:50
Kalábrijský arcibiskup Giuseppe Fiorini Morosini řekl, že je pro desetileté moratorium na institut kmotrovství, které by podle něj mohlo vést k přerušení zločinecké linie v mafii.
Kmotr.
Kmotr. | Foto: Aktuálně.cz

Řím - Italská katolická církev by mohla dočasně zrušit institut kmotrovství, který se stal základním stavebním kamenem organizací místní mafie.

S tímto návrhem v úterý přišel jeden z vedoucích představitelů katolické církve na jihu země, kde v posledních týdnech policie provedla několik zátahů proti mafiánským strukturám zásadně ovlivňujícím chod společnosti.

Dobrá pověst

Kalábrijský arcibiskup Giuseppe Fiorini Morosini vatikánskému rozhlasu řekl, že je pro desetileté moratorium na institut kmotrovství, které by podle něj mohlo vést k přerušení zločinecké linie v rámci mafie, kde jsou kmotři ústředními postavami jednotlivých klanů.

"Používají náboženské symboly a posvátné praktiky, skoro jako kdyby si chtěli vytvořit dobrou pověst před společností," prohlásil duchovní.

Podle Morosiniho kmotr, jehož role je součástí katolické svátosti křtu, sjednocuje jednotlivé větve zločineckých klanů a dočasná absence této funkce by mohla přerušit mezigenerační kontinuitu mafie.

Zvláště jihoitalská 'Ndrangheta je založena na úzké spolupráci mezi jednotlivými rodinami, v jejímž rámci je klíčové pokrevní a kmotrovské pouto.

Exkomunikovaní členové 'Ndranghety

Proti jihoitalské mafii se během své červnové návštěvy Kalábrie ostře postavil i papež František, který její členy exkomunikoval a spolu s 250 tisíci věřícími se pomodlil za oběti násilí organizovaného zločinu.

Italská policie provedla v posledních týdnech několik velkých zátahů proti mafii, během nichž zatkla na 150 lidí podezřelých z členství v kalábrijské 'Ndranghetě a skupině Cosa Nostra, která působí na Sicílii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výroba aut za v Česku tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu

Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů.

"Vývoj výroby vozidel v Česku odráží pozvolné oživení poptávky po nových automobilech v EU i v dalších částech světa. Také dodavatelé dohánějí, co se dá, když zahraniční automobilky plní odložené objednávky z první poloviny roku," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Další zprávy