Katolická církev jde do boje s mafií. Chce zrušit kmotry

ČTK ČTK
1. 7. 2014 19:50
Kalábrijský arcibiskup Giuseppe Fiorini Morosini řekl, že je pro desetileté moratorium na institut kmotrovství, které by podle něj mohlo vést k přerušení zločinecké linie v mafii.
Kmotr.
Kmotr. | Foto: Aktuálně.cz

Řím - Italská katolická církev by mohla dočasně zrušit institut kmotrovství, který se stal základním stavebním kamenem organizací místní mafie.

S tímto návrhem v úterý přišel jeden z vedoucích představitelů katolické církve na jihu země, kde v posledních týdnech policie provedla několik zátahů proti mafiánským strukturám zásadně ovlivňujícím chod společnosti.

Dobrá pověst

Kalábrijský arcibiskup Giuseppe Fiorini Morosini vatikánskému rozhlasu řekl, že je pro desetileté moratorium na institut kmotrovství, které by podle něj mohlo vést k přerušení zločinecké linie v rámci mafie, kde jsou kmotři ústředními postavami jednotlivých klanů.

"Používají náboženské symboly a posvátné praktiky, skoro jako kdyby si chtěli vytvořit dobrou pověst před společností," prohlásil duchovní.

Podle Morosiniho kmotr, jehož role je součástí katolické svátosti křtu, sjednocuje jednotlivé větve zločineckých klanů a dočasná absence této funkce by mohla přerušit mezigenerační kontinuitu mafie.

Zvláště jihoitalská 'Ndrangheta je založena na úzké spolupráci mezi jednotlivými rodinami, v jejímž rámci je klíčové pokrevní a kmotrovské pouto.

Exkomunikovaní členové 'Ndranghety

Proti jihoitalské mafii se během své červnové návštěvy Kalábrie ostře postavil i papež František, který její členy exkomunikoval a spolu s 250 tisíci věřícími se pomodlil za oběti násilí organizovaného zločinu.

Italská policie provedla v posledních týdnech několik velkých zátahů proti mafii, během nichž zatkla na 150 lidí podezřelých z členství v kalábrijské 'Ndranghetě a skupině Cosa Nostra, která působí na Sicílii.

 

Právě se děje

Další zprávy