Katedrála v Nice ve Francii soud přiřkl Rusku

ČTK ČTK
20. 1. 2010 18:55
Katedrála svatého Mikuláše na jihu Francie je po 99 letech v rukou ruského státu.
Pravoslavná katedrála sv. Mikuláše, Nice, Francie
Pravoslavná katedrála sv. Mikuláše, Nice, Francie | Foto: Virtual Tourist

Nice - Pravoslavná katedrála svatého Mikuláše v Nice patří včetně pozemků a uměleckých předmětů ruskému státu. Rozhodl o tom dnes francouzský soud. Pravoslavné sdružení, které katedrálu v nájmu dosud spravovalo, odešlo od soudu s prázdnou.

Na vlastnictví katedrály vznesla Moskva nárok s poukazem na to, že platnost smlouvy o nájmu na 99 let, kterou v roce 1909 podepsal Mikuláš II., vypršela loni v lednu.

Chrám byl postaven na pozemku, jehož první části koupil už v roce 1865 car Alexandr II. Právní spor se nakonec vedl hlavně o to, zda car koupil tuto půdu ze svého, nebo za peníze ruského státu.

Advokát sdružení řekl, že v pozemkových knihách jsou zapsáni jen Alexandr II., Alexandr III. a Mikuláš II., ne ruský stát. Advokát Moskvy zase poukazoval na to, že dokument z roku 1865 obsahuje zmínku "ve jménu cara celé Rusi", a tvrdil, že pozemky byly koupeny za státní peníze.

Katedrála je největší stavbou ruského pravoslaví v zahraničí. Každoročně ji navštěvuje 100 tisíc až 150 tisíc lidí.

Katedrála je ve Francii zaregistrována jako historická památka. Obsahuje mnohé cennosti, z nichž řada je rovněž zapsána na seznam památek, například ikonostas a asi 360 ikon. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy