Katar se chce soudit s The Guardianem za články o MS

ČTK ČTK
8. 10. 2013 22:20
Vláda zažaluje britský list za články o špatném zacházení se zahraničními dělníky
Vizualizace stadionu Al-Wakrah v katarské metropoli Dauhá.
Vizualizace stadionu Al-Wakrah v katarské metropoli Dauhá. | Foto: Aktuálně.cz

Dauhá - Náměstek katarského ministra práce Husajn Mulla oznámil, že vláda hodlá zažalovat britský list The Guardian za články o údajně špatném zacházení se zahraničními dělníky. List se tomuto tématu věnoval v posledních týdnech v souvislosti se stavebními projekty souvisejícími s přípravou fotbalového šampionátu.

Kromě jiného deník zveřejnil údaje, podle nichž při výstavbě stadionu od června do srpna zemřelo 44 nepálských dělníků. Jeho zdrojem bylo nepálské velvyslanectví v Dauhá. Mulla tvrdil, že za uvedené období zemřelo 15 Nepálců a že to není nic znepokojivého.

"Pomluvy a negativní propaganda v zahraničním tisku překračuje meze. Musí se vyšetřovat a světu se musí ukázat pravda," řekl domácímu tisku Mulla. Informace The Guardianu jsou podle něj lživé.

The Guardian dále hovořil o nevyplácení mezd. Další z katarských ministerských náměstků k tomu řekl, že je známo, že nepálští dělníci z Kataru posílají "domů každoročně miliardy dolarů".

Od pondělka je v Kataru mezinárodní delegace odborářů. Má prověřit pracovní podmínky cizinců na staveništích, na nichž se budují objekty pro fotbalové mistrovství světa, které se bude konat roku 2022. V delegaci je 18 lidí, kteří mají po prověření podmínek vydat zprávu.

Gilles Letort z francouzského odborového svazu řekl, že návštěva byla naplánovaná dlouho před tím, než The Guardian zveřejnil své články.

Alí Marrí z katarského výboru pro ochranu lidských práv sdělil, že na pracovištích v Kataru jsou určité potíže, ale určitě prý se podmínky nedají přirovnat k otroctví, jak píše britský list.

Mezinárodní odborová konfederace v březnu zaslala katarskému ministerstvu práce stížnosti na šest společností, které působí v Kataru a na něž si u konfederace stěžovali dělníci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy