Katar se chce soudit s The Guardianem za články o MS

ČTK ČTK
8. 10. 2013 22:20
Vláda zažaluje britský list za články o špatném zacházení se zahraničními dělníky
Vizualizace stadionu Al-Wakrah v katarské metropoli Dauhá.
Vizualizace stadionu Al-Wakrah v katarské metropoli Dauhá. | Foto: Aktuálně.cz

Dauhá - Náměstek katarského ministra práce Husajn Mulla oznámil, že vláda hodlá zažalovat britský list The Guardian za články o údajně špatném zacházení se zahraničními dělníky. List se tomuto tématu věnoval v posledních týdnech v souvislosti se stavebními projekty souvisejícími s přípravou fotbalového šampionátu.

Kromě jiného deník zveřejnil údaje, podle nichž při výstavbě stadionu od června do srpna zemřelo 44 nepálských dělníků. Jeho zdrojem bylo nepálské velvyslanectví v Dauhá. Mulla tvrdil, že za uvedené období zemřelo 15 Nepálců a že to není nic znepokojivého.

"Pomluvy a negativní propaganda v zahraničním tisku překračuje meze. Musí se vyšetřovat a světu se musí ukázat pravda," řekl domácímu tisku Mulla. Informace The Guardianu jsou podle něj lživé.

The Guardian dále hovořil o nevyplácení mezd. Další z katarských ministerských náměstků k tomu řekl, že je známo, že nepálští dělníci z Kataru posílají "domů každoročně miliardy dolarů".

Od pondělka je v Kataru mezinárodní delegace odborářů. Má prověřit pracovní podmínky cizinců na staveništích, na nichž se budují objekty pro fotbalové mistrovství světa, které se bude konat roku 2022. V delegaci je 18 lidí, kteří mají po prověření podmínek vydat zprávu.

Gilles Letort z francouzského odborového svazu řekl, že návštěva byla naplánovaná dlouho před tím, než The Guardian zveřejnil své články.

Alí Marrí z katarského výboru pro ochranu lidských práv sdělil, že na pracovištích v Kataru jsou určité potíže, ale určitě prý se podmínky nedají přirovnat k otroctví, jak píše britský list.

Mezinárodní odborová konfederace v březnu zaslala katarskému ministerstvu práce stížnosti na šest společností, které působí v Kataru a na něž si u konfederace stěžovali dělníci.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy