Kasparov se nevrátí do Ruska, bojí se vyšetřování

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
6. 6. 2013 13:46
Jedna z tváří ruské opozice prozatím zůstane ve Švýcarsku
Garri Kasparov.
Garri Kasparov. | Foto: Reuters

Ženeva - Šachový velmistr Garri Kasparov se prozatím nehodlá vrátit do Ruska.

"Mám vážné pochybnosti, že pokud bych se vrátil do Moskvy, už bych nemohl vycestovat," citovala agentura AFP z nahrávky, kterou jeden z nejvýraznějších ruských opozičníků zveřejnil na svém webu.

Bojí se vyšetřování, které podle něj úřady chystají vůči oponentům prezidenta Vladimira Putina.

"Prozatím se proto zdržím návratu do Ruska," vzkázal ze Ženevy, kde přebíral ocenění OSN za "dlouhý a nenásilný boj" při obraně lidských práv.

Proti Putinovi

Server The Moscow Times napsal, že vyšetřování souvisí s loňskou masovou demonstrací na moskevském Bolotném náměstí.

Podle Sergeje Davidise, jednoho z lídrů opozičního hnutí Solidarita, měl být Kasparov oficiálně vyslechnut jako svědek. "Ale existují obavy, že by mohl být označen za jednoho z organizátorů. A pokud ne, že by mu mohlo být zabráněno v cestování, což je pro jeho šachové i politické aktivity velmi důležité," vysvětlil.

Šachista sice nebyl na oficiálním seznamu organizátorů protestu, který se uskutečnil v předvečer Putinovy inaugurace, ale šel v čele průvodu společně s dalšími čelnými představiteli opozice.

Loňský návrat staronového cara:

Pussy Riot

Pro bývalého mistra světa v šachu by ostatně nešlo o první střet s ruskými úřady.

Loni v srpnu skončil před soudem poté, co byl obviněn z organizování nepovolené akce v době procesu nad aktivistkami z feministické skupiny Pussy Riot.

Žaloba mu kladla za vinu, že před budovou soudu, kde se proces s punkerkami konal, vykřikoval hesla jako "Svobodu Pussy Riot", "Pryč s policejním státem" nebo "Rusko bez Putina". Nakonec byl ale zproštěn obvinění.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabila nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy