Ani dvanáct měsíců poté se těm, kteří přežili, nepodařilo pořádně pomoct. Dva miliony lidí očekávají letošní zimu v provizorních přístřešcích.
Zima je přitom vysoko v Himálaji krutá. Lidé trpí jak psychickými traumaty, tak nemocemi, jako jsou svrab, průjem, zápal plic nebo různými infekčními chorobami.
Jak to v tuto chvíli v postižené oblasti vypadá? Jaká pomoc je nejvíce třeba? A co už se za peníze, které darovali ve sbírkách Češi, podařilo vybudovat? I o tom hovořil v on-line rozhovoru David Ševčík, který už skoro rok vede v Pákistánu misi společnosti Člověk v tísni.
S humanitární pomocí v Asii má bohaté zkušenosti: Před odjezdem do Pákistánu působil dva roky v Afghánistánu.
Odborníci odhadují, že obnova Kašmíru potrvá minimálně dalších pět let.
Odpovědi Davida Ševčíka čtěte ZDE:
Odpovězeno: 24. 10. | 13:42Autor: Pavel
Otázka: Dobry den zajimalo by me jakou muze mit clovek co posle nejake penize nejake dobrocinne organizaci jistotu ze je dostanou a ze budou pouzity pro lidi co je potrebuji a ne ze si nekdo jen namasti kapsu sam pro sebe v dnesni dobe je to podle me vice nez obvykle
David Ševčík: Dobrý den všem tazatelům,
Jistotu si musíte vždy vytvořit sám. Nevládní organizace by vám měly být schopny dát přesné informace o tom, co se s vašimi peněyz stalo. Budou li vám dávat informace mlhavé, či nepřesné, je to pro vás nápověda
Odpovězeno: 24. 10. | 13:46Autor: Herodes
Otázka: Kolik peněz dává Indie a Pákistán na jaderné i konvenční zbrojení? Jaká je záruka, že z Kašmíru nepřijdou jednou vojáci dobývat Evropu? Kde vzala Indie 5 milionů korun na jakousi cenu pro Václava Havla, když zde se lidé po 5 tisících korunách skládají na dálkovou adopci indických dětí?
David Ševčík: Nevím přesně, kde bere Pákistán na své jaderné zbrojení programy. Na vlastní oči jsem viděl, že od běžných občanů zemětřesením postiženého Kashmíru ne.
Odpovězeno: 24. 10. | 13:52Autor: Karel
Otázka: Dobrý den, rád bych dostal odpověď na tři otázky? Proč je pomoc tak pomalá-nezájem světa, nebo místní byrokracie? Proč nejsou postižení "horalé" přes zimu evakuováni do teplejších údolí, kde by měli větší šanci přežít? Proč dosud nemají obnovené "mrazuvzdorné" domy-co tam celý rok dělali? Předem děk
David Ševčík: 1) Proč je pomoc pomalá - problémem je určitě obojí. Velikost postižení, nevelký zájem světa a velká místní byrokracie.
2) Kdyby jste byl horal, kterému lavina vzala dům a přišly by za váma úřady s nařízením, že od zítra bydlíte ve městě v údolí, tak by se vám taky moc nechtělo
3) problém proč jsou pořád lidé bez domů jste už zmínil v první otázce. Je to částečně byrokracie. Na stavbu domů jsou navázány finanční kompenzace, na ty stavební povolení a na ty úřednící bez úřadů, protože ty spadly během zemětřesení taky
Odpovězeno: 24. 10. | 13:54Autor: Libor Stádník
Otázka: Dobrý den, zjímalo by mne, co běžní Pákistánci ví o České republice. Děkuji
David Ševčík: Ačkoliv je Pákistán velmocí v Kriketu, tak u mladých lidí se těší uznání česká fotbalová reprezentace. V posledních dnech pakistáncům neuniklo zvolení Miss World. JInak jsme pro běžného Pákistánce stále Československem
Odpovězeno: 24. 10. | 13:56Autor: Libor Stádník
Otázka: Je vůbec v Pákistánu nějaká šance, že by se začalo stavět tak, aby budovy byly vůči otřesům odolnější ?
David Ševčík: Nejde o odolnost vůči otřesům, jde o to zda-li je dům kvalitní nebo ne. Jsem přesvědčený, že kvalitnějších než těch předchozích staveb mezi lidmi přibude.
Odpovězeno: 24. 10. | 14:02Autor: Tinny
Otázka: slyšel jsem, že se v Pakistánu nedá moc s nikým domluvit (tj. ani úředníci neumí anglicky), že ani sami pakistánci neví kam a jak pomoc poslat, že téměř nelze zaměstnávat ani jednat s ženami...
Asi nelze něco "zpravit" za rok, v zemi, kde se mimo velká města žije na úrovni starověkkých civilizací..
David Ševčík: Mohu potvrdit jen padesát procent. Znalost angličtiny je v Pákistánu naopak velmi vysoká. Nesetkal jsem se s úředníkem, se kterým by se nešlo vůbec domluvit. Dokonce i prodavači a taxíkáři umějí málo anglicky. Myslím, že by Pákistánec spíše koukal v české republice, jak na málo místech se dá anglicky domluvit
S ženami je problém. Pákistán není homogenní země. Žijí tam liberální rodiny, kde ženy mají stejná práva jako si představíme u nás, jsou tam ale taktéž konzervativnější oblasti, kde je žena opravdu nezaměstnatelná
Odpovězeno: 24. 10. | 14:04Autor: rst
Otázka: Jaký je rozdíl v pomoci na pákistánské a indické straně. Liší se třeba druh pomoci na indickou a pákistánskou stranu?
David Ševčík: Indická strana Kashmíru byla postižena v porovnání s Pákistánskou výrazně méně. Většina organizací pomáhá na Pákistánské straně. Taktéž i Člověk v tísni, takže přesné informace o tom, co se děje na Indické straně nemám.
Odpovězeno: 24. 10. | 14:07Autor: rst
Otázka: Zlepšil se nějak po zemětřesení vztah mezi oběma stranami, nebo na to zemětřesení nemělo vliv... A jakou roli hraje čína? Pomáhá taky? Hodně štěstí a držte se!
David Ševčík: Ano zemětřesení mělo rozhodně pozitivní vliv na uvolvoňování vztahů mezi Pákistánem a Indií. Nové hraniční přechody, využitelnost přístávů a letišť pro dodávky ze třetích zemí ... Nicméně opravdové řešení Kashmírského problému je stále oříškem, nad kterým si už vylámal zuby nejeden zkušený diplomat
Odpovězeno: 24. 10. | 14:10Autor: bp
Otázka: Jakým procentem se na finanční pomoci Pákistánu podílejí muslimské země? Děkuji.
David Ševčík: Nevím přesně procento ani celkovou výši darů. Je to však méně, než příspěvek západní Evropy a Spojených států.
Odpovězeno: 24. 10. | 14:11Autor: Jana
Otázka: Muzu prispet SMS zpravou?Jako v pripade Kapka nadeje...atd.A jestli ne,tak jak.Dekuju
David Ševčík: Ano, přispět dárcovskou DMS je možné i na zbírku SOS Pakistán. Tvar SMS a telefonní číslo najdete určitě na stránkách Člověka v tísni
Odpovězeno: 24. 10. | 14:15Autor: radek
Otázka: Kdybyste měl srovnat situaci lidí v Pákistánu s jinými zeměmi, kde už jste byl s vaší společností pomáhat - je jejich situace nejhorší, co jste dosud viděl, nebo jinde lidé čelili ještě horším problémům?
David Ševčík: Těžko se mi to srovnává, i když podobná srovnávání jsou populární. Ty problémy jsou spíše jiné. Lidé po zemětřesení mají zcela jiné problémy, než společnost, která má za sebou dvacet let války.
Odpovězeno: 24. 10. | 14:22Autor: aa
Otázka: Pákistánská vláda vyhazuje miliardy na jaderné zbrojení a výzkum. Proč bychom měli podporovat občany státu, který má dost peněz na zbrojení a o svoje lidi se nestará?
David Ševčík: Spousta lidí v bývalém Československu byla za pomoc ze západní Evropy vděčná. I přesto, že komunistické Československo disponovalo jednou z nejvetších armád v Evropě.
Odpovězeno: 24. 10. | 14:25Autor: tomas
Otázka: jak muzu tem lidem nejvic pomoci prosim? mam neco prinest? a kam? nebo mam poslat penize? komu a jak? diky, tonmas
David Ševčík: Neúčinnější forma pomoci při přírodních katastrofách jsou peníze. Vše ostatní už jde zpravidla koupit přímo na místě nebo v blízkém okolí. Je to v konečném důsledku mnohem levnější a účinnější než do oblasti vozit něco z Evropy.
Odpovězeno: 24. 10. | 14:28Autor: Martina
Otázka: Dobry den, zajimalo by me,zda penize dojdou k tem co je potrebuji? a nedostanou je ti nejvyssi papalasi,ktere je nepotrebuji,jako je to vsude jinde.
dekuji a nashledanou
David Ševčík: Jsou bohužel organizace, které s dary nakládají, tak jak naznačujete. Nicméně jsem přesvědčeny o tom, že vybrat si věrohodnou a transparentní organizaci, která vám zaručí, že peníze dostanou potřební, není zase moc těžké.
Odpovězeno: 24. 10. | 14:30Autor: Jana M.
Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se lze zapojit fyzicky k nějaké organizaci pomáhající na postižených místech a jestli třeba člověk získá nějaké medicínské minimum.
David Ševčík: Inzeráty na pracovní pozice najdete na stránkách Člověka v tísni. Jste li stavař a umíte anglicky, věřím, že by zájem mohl být.
Zaměstnanci před odjezdem do postižených oblastí jsou plně vyškoleni.