Karnevalové reje plní světová města

lem, ČTK, Reuters
20. 2. 2007 0:00
Rio de Janeiro/New Orleans/Benátky - Karnevaly jsou tu. Podívejte se, jak vypadají v Rio de Janieru, v New Orleans a také v Benátkách.

Zatímco v brazilském Riu de Janeiro se do ulic vydali tanečníci, hurikánem zničený New Orleans se těší na nápor turistů a vysoké tržby. A tradičními tanečními reji v maskách ožívají také Benátky.

Dvě noci mají brazilské školy samby, aby pestrobarevnými kostýmy a divokými rytmy zaujaly desetitisíce návštěvníků nejslavnějšího karnevalu na světě. Pro mnohé z účastníků je to vrchol celoročního snažení.

"Jsem hrozně vzrušená," popisuje své pocity Manoelli Marquesová, která před svým debutem na karnevalu tři dny nespala. "Loni mi umřel dědeček, chtěla bych mu tím vzdát čest," dodala sedmnáctiletá studentka.

Soutěže škol samby

Školy jsou hodnoceny v deseti různých kategoriích včetně hudby, úrovně tance a alegorických vozů, ztvárnění tématu i reakce publika.

Například vlajkonoši se svými partnerkami nezřídka trénují po celý rok, aby jejich kroky, častěji se blížící menuetu než sambě, nabyly dokonalosti. Něco jiného než dokonalost prudce snižuje šance školy na vítězství.

"Být vlajkonošem je téměř jako být baletkou, není to tak úplně samba, ne každý to může dělat. Pro mě je to způsob života," prohlásila vlajkonoška školy Beija Flor (Kolibřík) Selma Sorrisová.

S karnevalem je však každoročně spojen také výrazný nárůst zločinnosti. Na bezpečnost soutěžících i návštěvníků proto dohlíží na 30.000 policistů, kteří mají ve vzduchu k dispozici také tři vrtulníky.

V Riu se letos očekává 700.000 až jeden milion turistů, z nichž téměř třetina by měla přijet ze zahraničí.

Karneval se neslaví jen v Brazílii

Tanečník během festivalu v Barranquille v Kolumbii.
Tanečník během festivalu v Barranquille v Kolumbii. | Foto: Reuters
Tanečníci na pláži Ipanema v brazilském Riu de Janeiru.
Tanečníci na pláži Ipanema v brazilském Riu de Janeiru. | Foto: Reuters
Členové skupiny "La Diablada" během karnevalu v Bolívii.
Členové skupiny "La Diablada" během karnevalu v Bolívii. | Foto: Reuters
Hudební skupina "Morena" z Bolívie.
Hudební skupina "Morena" z Bolívie. | Foto: Reuters

Na hurikán se snažíme zapomenout

Americké město New Orleans, které se dosud vzpamatovává z ničivého hurikánu Katrina ze srpna 2005, začalo o víkendu s vlastními masopustními oslavami. Vše vyvrcholí toto úterý.

Místní úřady doufají, že oslavy nazývané podle jejich závěrečného dne Mardi Gras (Tučné úterý) dají nový impulz ekonomice města a stejně jako loni budou pro svět poselstvím, že se jeho obyvatelé katastrofě nepoddali a život v New Orleansu jde dál.

Radnice očekává, že do města zavítá nejméně 700.000 návštěvníků. Karnevalové veselí v New Orleansu má tradici dlouhou 151 let a ve Spojených státech nemá konkurenci.

Starousedlíci zdůrazňují význam karnevalu pro pověst města i pro psychiku jeho obyvatel. Mnozí loni soudili, že pořádání karnevalu po ničivém hurikánu není vhodné, ale jiní si myslí, že je naopak povzbuzením pro ty, kdo zde chtějí žít dále.

"Loni to bylo pro každého z New Orleansu jako skupinová psychoterapie, byla to cesta, jak navázat znovu spojení," říká Joi Manthey. "Můžeš znovu najít své přátele, protože rodiny sledují alegorické vozy každý rok ze stejného místa, můžeš se jich zeptat, kde byli a jak se měli," konstatuje.

Před hurikánem přijíždělo na čtyřdenní masopustní oslavy do New Orleansu na jeden milion lidí a zisk města obvykle dosahoval na 250 milionů dolarů.

Loni, první rok po katastrofě, navštívilo Mardi Gras kolem 400.000 lidí. Od ničivého hurikánu poklesl počet obyvatel v New Orleansu z půl milionu na méně než polovinu a tisíce domů stále ještě čekají na opravu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy