Kanárský ostrov trápí otřesy, hrozí sopečný výbuch

ČTK ČTK
28. 9. 2011 12:13
Španělská armáda vyslala na ostrov El Hierro zvláštní jednotku
Vlajka španělského ostrova El Hieero, nejzápadnějšího a nejmenšího z Kanárských ostrovů
Vlajka španělského ostrova El Hieero, nejzápadnějšího a nejmenšího z Kanárských ostrovů | Foto: Wikipedia

Madrid - Na kanárském ostrově El Hierro po sérii slabších zemětřesení vzrostlo nebezpečí sopečného výbuchu. Více než 50 obyvatel obce Frontera muselo kvůli hrozbě sesutí skály opustit své domovy.

Španělská armáda vyslala na ostrov zvláštní jednotku, napsala agentura DPA. Vojáci by podle ministerstva obrany měli pomáhat s dalšími evakuacemi, pokud budou nutné.

Od července bylo na El Hierru zaznamenáno přes 8000 otřesů, jen za úterý jich pak bylo více než sto. Podle expertů je to předzvěst možného sopečného výbuchu. Vulkanologové varují, že intenzita otřesů v příštích dnech může ještě zesílit.

Kanárské úřady vyzývají obyvatele, aby zůstali v klidu. Zatím to prý nevypadá, že by erupce bezprostředně hrozily.

El Hierro je nejmenší a nejzápadnější z Kanárských ostrovů. Obývá ho asi 10 tisíc lidí. Správním střediskem je Valverde.

Podívejte se na deset nejnebezpečnějších sopek světa

 

Právě se děje

před 26 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy