Kanárské ostrovy zneklidnila další sopečná erupce

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
15. 10. 2011 21:30
Erupce nastala asi 2,4 kilometru od pobřeží ostrova v hloubce asi 150 metrů pod mořem
Ilustrančí snímek.
Ilustrančí snímek. | Foto: Reuters

Madrid - Poblíž kanárského ostrova El Hierro v Atlantiku byla zaznamenána další podmořská sopečná erupce, tentokrát v malé hloubce. Španělské úřady poté podle agentury AP zakázaly lodím plout do tamního přístavu La Restinga a letadlům ostrov přelétávat.

Erupce nastala asi 2,4 kilometru od pobřeží ostrova v hloubce asi 150 metrů pod mořem. Nad hladinou létalo mnoho kouřících sopečných částic. Odborníci sérii erupcí předvídali a nyní zjišťují, zda a jaké případné nebezpečí ostrovu s 10 tisíci obyvateli bezprostředně hrozí.

Všech 600 obyvatel přístavu La Restinga bylo evakuováno už po první erupci, která byla zjištěna v pondělí ve vzdálenosti zhruba pěti kilometrů od pobřeží v hloubce kolem jednoho kilometru. Na ostrově byla nyní vyhlášena maximální pohotovost s možností dalších evaluací.

El Hierro je nejmenší a nejzápadnější z Kanárských ostrovů v Atlantickém oceánu. Správním střediskem je Valverde.

Od července bylo na El Hierru zaznamenáno přes 8000 otřesů, v září jich pak bylo v některé dny už více než sto. Zemětřesení o intenzitě kolem 4,3 Richterovy škály sice neměla nijak zvlášť ničivý účinek, signalizovala ale možnost sopečné erupce a vyvolávala neklid.

Kanárské ostrovy jsou sopečného původu, naposledy ale na nich byl lehce aktivní v roce 1971 vulkán Teneguia na ostrově La Palma.

 

Právě se děje

Další zprávy