Kanárské ostrovy zneklidnila další sopečná erupce

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
15. 10. 2011 21:30
Erupce nastala asi 2,4 kilometru od pobřeží ostrova v hloubce asi 150 metrů pod mořem
Ilustrančí snímek.
Ilustrančí snímek. | Foto: Reuters

Madrid - Poblíž kanárského ostrova El Hierro v Atlantiku byla zaznamenána další podmořská sopečná erupce, tentokrát v malé hloubce. Španělské úřady poté podle agentury AP zakázaly lodím plout do tamního přístavu La Restinga a letadlům ostrov přelétávat.

Erupce nastala asi 2,4 kilometru od pobřeží ostrova v hloubce asi 150 metrů pod mořem. Nad hladinou létalo mnoho kouřících sopečných částic. Odborníci sérii erupcí předvídali a nyní zjišťují, zda a jaké případné nebezpečí ostrovu s 10 tisíci obyvateli bezprostředně hrozí.

Všech 600 obyvatel přístavu La Restinga bylo evakuováno už po první erupci, která byla zjištěna v pondělí ve vzdálenosti zhruba pěti kilometrů od pobřeží v hloubce kolem jednoho kilometru. Na ostrově byla nyní vyhlášena maximální pohotovost s možností dalších evaluací.

El Hierro je nejmenší a nejzápadnější z Kanárských ostrovů v Atlantickém oceánu. Správním střediskem je Valverde.

Od července bylo na El Hierru zaznamenáno přes 8000 otřesů, v září jich pak bylo v některé dny už více než sto. Zemětřesení o intenzitě kolem 4,3 Richterovy škály sice neměla nijak zvlášť ničivý účinek, signalizovala ale možnost sopečné erupce a vyvolávala neklid.

Kanárské ostrovy jsou sopečného původu, naposledy ale na nich byl lehce aktivní v roce 1971 vulkán Teneguia na ostrově La Palma.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 48 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy