Kanadské sňatky homosexuálů z ciziny neplatí

Václav Viták
18. 1. 2012 15:15
Ottawa řeší, co se sňatky zahraničních gayů a leseb uzavřenými v Kanadě
Sňatek osob stejného pohlaví (ilustrační foto).
Sňatek osob stejného pohlaví (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Toronto - Kanadská konzervativní vláda vyslala jasný signál všem zahraničním homosexuálním párům, které se od roku 2004 hrnuly do Kanady, aby zde uzavíraly manželství. Jejich svazky prý nejsou legální.

Tato náhlá otočka o 180 stupňů šokovala homosexuální komunitu. Přímo se dotýká tisíců gayů a leseb, kteří se pyšní kanadským oddacím listem.

Celou věc odstartovala žádost o rozvod, již si v Kanadě podal jistý lesbický pár. Britka s Američankou vstoupily do stavu manželského v roce 2005 v Torontu a nyní se chtějí v Kanadě zase legální cestou rozejít.

Právník kanadského ministerstva spravedlnosti Sean Gaudet ale prohlásil, že dvojice nemůže být rozvedena, protože nebyla ve skutečnosti nikdy oddána.

Argumentuje tím, že sňatek těchto dvou žen, uzavřený v Kanadě, nebyl legální, protože jejich domovské země, kterými jsou Anglie a Florida, homosexuální manželství neumožňují.

Gaudet také vytáhl druhý právní argument, podle něhož páry oddané v Kanadě musí v této zemi žít alespoň jeden rok, aby tu mohly zažádat o rozvod.

Sňatky mezi osobami homosexuální orientace byly v Kanadě legalizovány na základě rozhodnutí soudů v zásadě už v roce 2004. O rok později pak tehdejší liberální vláda prosadila jejich uzákonění.

Cizinci v nejistotě

Od tohoto roku bylo v Kanadě uzavřeno na 15 000 svazků, z toho zhruba 5000 mezi cizinci. Současný ministr spravedlnosti Rob Nicholson se teď snaží "legislativní nedostatek", který způsobil tak složitou situaci, nějak vyřešit.

"Změníme zákon o civilním manželském sňatku tak, aby kterékoli manželství uzavřené v Kanadě - i když není uznáváno jurisdikcí v domovské zemi těch, kdo do něj vstoupili - bylo v Kanadě platné," slíbil.

Zůstává však nezodpovězeno, proč Ottawa dovolovala homosexuálním párům ze zahraničí uzavírat tak dlouho sňatky v Kanadě, aby po řadě let najednou rozhodla, že tyto svazky neplatí.

Konzervativní vláda premiéra Stephena Harpera teď čelí obviněním, že chce znovu otevřít právnickou otázku, co je to vlastně manželství.

Homosexuálové se bojí, že touto cestou by kanadské úřady mohly prosadit omezení, nebo dokonce zrušení liberálního zákona o manželském svazku z roku 2005.

Ministr Nicholson ale prohlásil, že "on i premiér považují tuto věc za uzavřenou", čímž chtěl říci, že konzervativní vláda nechce na tomto zákonu nic měnit.

"Oddali jste je, tak je taky rozveďte"

Žádost o rozvod, kterou si v Kanadě podal zmíněný britsko-americký lesbický pár, začne projednávat soud v Torontu 27. února.

Nejprve bude ale muset rozhodovat o tom, zda je tvrzení vládních právníků, že sňatek nikdy nebyl platný, skutečně relevantní.

Soud začne v únoru v Torontu.
Soud začne v únoru v Torontu. | Foto: Profimedia

Prominentní torontská advokátka Martha McCarthyová, která obě ženy zastupuje, řekla v kanadském deníku Globe and Mail, že názorový obrat, který provedla Harperova vláda, "je skandální".

"Je to urážka jejich důstojnosti a lidských práv tvrdit, že nebyly oddány, nebo že mají nějaký cár papíru, jehož právní váha je nulová," rozčiluje se McCarthyová.

Právnička současně požaduje, aby Kanada zvolila stejné řešení, k jakému se před časem uchýlila Kalifornie. Tento americký stát řešil stejný problém, a schválil proto zákon, v němž uznal platnost sňatků, které na jeho území uzavřeli homosexuálové z ciziny.

Tento krok jim pak také umožnil legálně žádat v Kalifornii o rozvod. "To je přesně to, co bychom mohli udělat i v Kanadě," konstatuje McCarthyová.

Obává se však, že i když ministr Nicholson v zásadě takový krok slibuje, bude trvat velmi dlouho, než bude takový federální zákon přijat.

 

Právě se děje

Další zprávy