Kanada a USA se dohodly na nové smlouvě USMCA, která nahradí dosavadní NAFTA

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2018 18:50
Smlouvu by prezident Donald Trump chtěl po schválení Kongresem podepsat do konce listopadu.
Foto: Reuters

Ottawa/Washington  - Spojené státy, Kanada a Mexiko uzavřely nejdůležitější obchodní dohodu v americké historii a všechny tři země z ní budou spravedlivě těžit. Prohlásil to americký prezident Donald Trump. Hovořil tak o Dohodě USA - Mexiko - Kanada (USMCA), která nahradí dosavadní Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA).

Smlouvu, která podle Trumpa Američanům zajistí statisíce pracovních míst, by prezident chtěl po schválení Kongresem podepsat do konce listopadu.

Kanadští vyjednavači se v neděli na poslední chvíli připojili k dohodě, kterou již v srpnu uzavřely vyjednávací týmy USA a Mexika. Podle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera se smlouva vztahuje na obchodní výměnu v celkové hodnotě 1,2 bilionu USD (26,6 bilionu Kč).

"Je to zdaleka nejdůležitější obchodní dohoda, kterou jsme uzavřeli… A stojí na principech spravedlnosti a reciprocity," prohlásil během tiskové konference v Růžové zahradě Bílého domu Trump. Prezident dlouhodobě kritizoval smlouvu NAFTA kvůli údajné neférovosti vůči Američanům, které podle něho připravovala o pracovní místa.

Nová smlouva nechává v platnosti část dosavadních pravidel, která proti Washingtonu hájila Ottawa, například proces řešení sporů umožňující ochránit Kanadě svůj dřevozpracující průmysl a další sektory před americkými antidumpingovými cly.

Výměnou za to získají američtí farmáři napojení na zhruba 3,5 procenta kanadského mlékárenského trhu, jehož roční obrat se pohybuje kolem 16 miliard USD (356 miliard Kč).

Vítězství pro zemědělce

"Je to zvláště velké vítězství pro naše zemědělce, dává jim mnohem větší prostor k prodeji jejich produktů v Kanadě a Mexiku," prohlásil Trump.

Šéf Bílého domu již telefonicky hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Oba lídři, kteří se letos dostali do sporu v souvislosti s Trumpovou protekcionistickou politikou, se podle vyjádření kanadské strany shodli na prospěšnosti nové dohody i na tom, že se společně přičiní o to, aby vstoupila v platnost.

Trump dnes uvedl, že by dohodu chtěl podepsat do konce listopadu. Prezident předpokládá, že Kongres úmluvu do té doby schválí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí a sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cleveland zaskočil v NBA Philadelphii, které se zranil Embiid

Basketbalisté Clevelandu v NBA překvapivě zvítězili nad Philadelphií 108:94 a potvrdili, že pod novým trenérem J.B. Bickerstaffem se jim daří. Vyhráli třetí zápas z posledních čtyř, předtím na stejný počet vítězství potřebovali 21 utkání. Ve středečním duelu využili i toho, že Philadelphia už v první čtvrtině přišla o svou hvězdu Joela Embiida, který si poranil rameno.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 120:130, Charlotte - New York 107:101, Cleveland - Philadelphia 108:94, Houston - Memphis 140:112, Miami - Minnesota 126:129, Phoenix - LA Clippers 92:102, San Antonio - Dallas 103:109, Utah - Boston 103:114, Washington - Brooklyn 110:106.

Další zprávy