Obrazem: Langmajerovi, Lábusovi i Krausovi. Známí filmoví bratři v kalendáři ztvárnili legionáře

Foto: Petr Nikolaev, Jan Rasch
Jan Rasch, Petr Nikolaev
Aktualizováno 9. 7. 2017 22:56
Legionáři se oslovovali "bratře" a mysleli to vážně. Když mezi sebou chtěli někoho potrestat, přestali mu "bratře" říkat. Právě z bratrství vznikl i současný nápad na nový kalendář, připomínající čs. legie. Na dvanácti fotografiích je třicet opravdových bratrů. Jde o známé umělce, kteří bez nároku na honorář podpořili pokus připomenout sto let starou historii. Každá z fotografií vypráví jeden z příběhů, kterými čs. legionáři ve skutečnosti prošli. Každý z těchto příběhů by mohl vydat na samostatný film. Československé legie bojovaly ve třech zemích: Francii, Itálii a Rusku. Tvořili je dobrovolníci, kteří toužili po vzniku samostatného Československa.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy