Patrik Salát
19. 10. 2018 22:17
V sobotu odstartuje k Merkuru, nejbližší planetě v naší sluneční soustavě, evropská sonda BepiColombo. Cesta k dosud takřka neprobádané planetě jí potrvá sedm let. Sonda bude vystavena enormnímu žáru a gravitaci Slunce. Mise by měla pomoci zodpovědět otázky ohledně formování naší sluneční soustavy. Vypuštění sondy je společný projekt evropské a japonské kosmické agentury. Pro obě společnosti půjde o první misi takového významu.
Povrch planety z oběžné dráhy
Sonda BepiColombo se skládá z několika částí, které dohromady měří na výšku 6,4 metru a váží 4,1 tuny. Hlavní vědecká družice pak váží 1,2 tuny. Ta se má usadit na oběžné dráze Merkuru a soustředit se především na studium povrchu planety. Za tímto účelem ponese jedenáct vědeckých přístrojů.
Jednou z důležitých oblastí výzkumu bude zkoumání kráterů na zastíněných pólech planety, kde by se měla pod povrchem nacházet voda v ledovém skupenství.
Japonská družice bude naopak studovat magnetosféru, elektrické pole, radiové vlny nebo vysokoenergetické částice. Ponese s sebou pět vědeckých přístrojů, které budou chráněny krytem proti radiaci.
Další informace by sonda mohla přinést o smršťování planety. Povrch Merkuru je totiž poset množstvím útesových zlomů vysokých až několik kilometrů, což je považováno právě za následek smršťování planety.