K vraždě starosty Vladikavkazu se přihlásili islamisté

Dominik Jandl
27. 11. 2008 13:00
Podle nich se Vitalij Karajev "protivil Alláhovi"

Vladikavkaz - K atentátu na Vitalije Karajeva, starostu Vladikavkazu, se přihlásila skupina militantních islamistů.

S odvoláním na webové stránky napojené na ozbrojené radikály to oznámila agentura Reuters. Starosta metropole ruské federální republiky Severní Osetie byl zabit ve středu odstřelovačem přímo před svým domem.

"Popravu Alláhova nepřítele vykonala skupina Katáb al-Khúl," cituje agentura Reuters stručné prohlášení z webu www.kavkazcenter.com.

"Smrt Vitalije Karajeva způsobilo střelné zranění," citovala ruská agentura RIA-Novosti představitele místní policie. Podle něj bylo celkem jisté, že jde o práci zkušeného odstřelovače.

Internetová stránka, která prohlášení údajných zosnovatelů útoku přinesla, je informační branou islamistů z celého Kavkazu. O její založení se údajně měli postarat lidé napojení na vůdce čečenských povstalců Šamila Basajeva, kterého před třemi lety zabila ruská armáda.

Na Kavkaze roste neklid

Vyšetřováním incidentu se zabývá nejvyšší vyšetřovací orgán v Ruské federaci - Vyšetřovací komise kanceláře nejvyššího státního zástupce.

Zabití Karajeva přitom nebylo prvním útokem na významného politického představitele, který se v poslední době v Severní Osetii odehrál.

Terčem toho předchozího byl shodou okolností Karajevův náměstek Mairam Tamajev, který byl zraněn při bombovém útoku 22. října.

Podle vyšetřovatelů tehdy výbušnina nebyla dost silná na to, aby Tamajeva zabila. Údajně mělo jít o varování.

Počátkem tohoto měsíce se pak ve Vladikavkaze odpálila sebevražedná atentátnice. Tento útok si vyžádal 12 obětí na lidských životech.

V Severní Osetii dochází k podobným incidentům pravidelně. Vůbec nejkrvavější byly události v Beslanu, kde čečenští separatisté před čtyřmi lety zajali žáky a učitele v místní škole. Při problematické ofenzivě ruských bezpečnostních sil pak zemřelo asi 300 lidí.

Neklid posiluje i to, že tato autonomní republika tvořící součást Ruské federace sousedí na jihu s Gruzií a jejím separatistickým regionem Jižní Osetií a na východě s Ingušskem, ruskou federální republikou, v níž výrazně převládá muslimská populace a která je dlouhodobě na pokraji vypuknutí občanské války.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy