Jižní Korea vypnula tlampače s propagandou proti KLDR

ČTK ČTK
25. 8. 2015 6:24
Od svého severního souseda nyní očekává, že zruší stav plné bojové pohotovosti svých vojáků na společné hranici.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Jižní Korea vypnula mohutné tlampače, které vysílaly do KLDR jihokorejskou propagandu. Splnila tak svou část dohody, kterou v pondělí obě země uzavřely ve snaze zmírnit napětí na Korejském poloostrově.

Jihokorejský ministr obrany Han Min-ku uvedl, že Soul odpojil tlampače přesně v poledne místního času (5:00 SELČ).

Od svého severního souseda nyní očekává, že zruší stav plné bojové pohotovosti svých vojáků na společné hranici.

Už v pondělí Pchjongjang vyjádřil na základě požadavku Soulu politování nad nastražením miny v hraničním pásmu, jejíž výbuch nedávno zmrzačil dva jihokorejské vojáky. Jihokorejské vysílání začalo právě v reakci na tento incident.

Severokorejská armáda ve čtvrtek vypálila raketu na tlampač, ze kterého Soul vysílal. Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou.

KLDR následně pohrozila vojenskou akcí, pokud Jižní Korea propagandistické vysílání nezastaví. To ale nejprve Soul odmítal.

Po jednáních v pohraniční vesnici Pchanmundžom došly ale znesvářené státy, které na konci války v roce 1953 uzavřely jen příměří, a technicky tak stále zůstávají ve válečném stavu, k dohodě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy