Armáda KLDR má u hranic s Jižní Koreou bojovou pohotovost

ČTK ČTK
21. 8. 2015 8:19
Kim Čong-un tak podle agentury AFP zareagoval na zostření napětí na hranicích s Jižní Koreou.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang  - Severokorejský vůdce Kim Čong-un uvedl jednotky na hranicích s Jižní Koreou do stavu plné bojové pohotovosti.

Korejská lidová armáda má být podle prezidenta připravena "zahájit překvapivé operace", oznámila v Pchjongjangu státní agentura KCNA. 

Kim podle agentury AFP tímto krokem reagoval na zostření napětí na hranicích, které rozdělují obě země od uzavření příměří v korejské válce v 50. letech minulého století.

Severokorejská armáda ve čtvrtek vypálila raketu na tlampač, ze kterého Soul vysílá přes společnou hranici propagandu proti KLDR. Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou. Severní Korea následně pohrozila vojenskou akcí, pokud Jižní Korea propagandistické vysílání nezastaví.

Dopis z Pchjongjangu

Severokorejské ozbrojené síly rovněž ve čtvrtek poslaly jihokorejskému ministerstvu obrany dopis, v němž žádají Soul, aby do 48 hodin vysílání z amplionů zastavil. Pokud v něm bude Jižní Korea pokračovat, podnikne Pchjongjang údajně vojenskou akci.

Mezi oběma Korejemi se v poslední době opět zvýšilo napětí.

Jižní Korea počátkem srpna obvinila sousední KLDR, že její vojáci v hraničním demilitarizovaném pásmu umístili miny a ty zmrzačily dva jihokorejské vojáky. Pchjongjang svou vinu popřel s tím, že Soul zfalšoval důkazy.

Soul pak v rámci odvetných opatření začal s pomocí tlampačů opět vysílat slogany namířené proti Pchjongjangu. Toto vysílání bylo v zájmu vylepšení vzájemných vztahů zrušeno v roce 2004. K obnově vlastního propagandistického vysílání z amplionů přistoupila i Severní Korea.

KLDR ve čtvrtek požádala o svolání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN. Jejím tématem by měly být vojenské manévry, které na Korejském poloostrově pořádají Spojené státy a Jižní Korea. Každoroční cvičení začne v pondělí a potrvá týden. KLDR proti němu pravidelně protestuje a hrozí odvetou.

"Pokud Rada bezpečnosti znovu neuspokojí oprávněnou žádost KLDR, zřekne se zároveň své úlohy chránit mír a bezpečnost ve světě. Stane se politickým nástrojem," konstatovala v dopise Radě bezpečnosti mise KLDR.

 

Právě se děje

Další zprávy