Jihokorejská námořní loď šla ke dnu. Nikdo neví proč

Zahraničí Zahraničí
27. 3. 2010 10:57
Severní Korejci podle všeho za výbuchem nestojí.

Soul - Loď jihokorejského námořnictva s více než sto členy posádky se potopila ve Žlutém moři. Plavidlo poslala ke dnu exploze, která zničila jeho záď.

Příčiny exploze zatím zůstávají záhadou. Soul z počátku prověřoval, zda nešlo o torpédový útok severokorejského souseda. Mluvčí vlády už nicméně prohlásil, že v oblasti nebyl zaznamenán pohyb vojenských sil KLDR a nejsou důkazy o severokorejském podílu na tragédii.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak nařídil plně vyšetřit příčiny zatím záhadného potopení.

Všechny možnosti musí být při vyšetřování příčin potopení lodi zváženy a vyšetřování musí být rychlé a důkladné," řekl I Mjong-bak jihokorejským médiím.

Na místě od dnešního rána pokračují záchranné práce

Na 40 námořníků se stále pohřešuje

Agentura Jonhap oznámila, ža při explozi několik jihokorejských námořníků zahynulo, zatím ale není jasné kolik. Asi 60 mužů ze stočlenné posádky se zachránilo. Na čtyřicet zbývajích se stále pohřešuje.

Podle místních médií zahájila jiná jihokorejská loď palbu na neznámé plavidlo na druhé straně hranic. Později ale byla tato informace dementována. V úvahu přichází i možnost, že explozi má na svědomí zbloudilá námořní mina.

Severní Korea v posledních týdnech uvedla, že hodlá posílit svoji námořní obranu jako odpověď na společná americko-korejská cvičení, která se uskutečnila minulý měsíc.

Podle Daily Mail se severokorejští armádní velitelé také důrazně ohradili proti případnému setkání jihokorejských, čínských a amerických expertů. Jihokorejská média minulý týden uvedla, že experti by diskutovali o postupu, jak dostat pod kontrolu severokorejské zbraně hromadného ničení v případě pádu severokorejského režimu.

Kim Čong-il (prostřed).
Kim Čong-il (prostřed). | Foto: Reuters

"Každý, kdo se pokusí svrhnout severokorejský režim, stane se cílem jaderných útoků naší neporazitelné armády," vzkázali velitelé přes tiskové agentury.

Jižní a Severní Korea jsou od roku 1953 stále formálně ve válečném stavu. Napětí eskalovalo po severokorejském testu jaderné bomby v říjnu 2006.

Rozhovory mezi KLDR a pěti zeměmi (USA, Japonskem, Čínou, Ruskem a Jižní Koreou) vedly v roce 2007 ke slibu severokorejského komunistického režimu, že výměnou za ekonomickou pomoc ukončí jaderný program. Není však jasné, zda se tak stalo, přestože nukleární rekator v Jongbjonu byl demontován.

Jednání komplikují i protichůdné zprávy o zdravotním stavu diktátora Kim Čong-ila. Údajně prodělal mrtvici a možná je částečně paralyzován.

 

Právě se děje

Další zprávy