Ježíš by bojoval za nás, vzkázal Britům Ahmadínežád

Pavel Vondra
25. 12. 2008 23:10
Íránský prezident vystoupil v britské televizi s vánočním poselstvím
Mahmúd Ahmadínežád
Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Reuters

Londýn/Teherán - "Kdyby byl dnes Ježíš naživu, snažil by se zreformovat politický i finanční stav světa a nepochybně by stál na straně lidí v opozici proti šikaně výbojných velmocí," uvedl dnes ve speciálním vánočním poselství adresovaném britské veřejnosti íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Jedinečnou možnost obrátit se na Boží hod vánoční k Britům s televizním projevem, jak to tradičně dělá britská královna, poskytli kontroverznímu státníkovi, kterého řada jeho kolegů na Západě nemůže vystát, zástupci britské televize Channel 4.

Ta už šestnáct let zařazuje každý rok 25. prosince na program alternativní vánoční poselství. S tím prvním vystoupil v roce 1993 spisovatel, herec a ikona britských gayů Quentin Crisp. Loni o Vánocích řečnil o tom, co považuje za důležité, populární kuchař Jamie Oliver.

Zapomnělo se na Boha

Letos tedy padla volba na íránského vůdce, který je pověstný svými ostrými výroky na adresu Izraele i Spojených států. Tentokrát se nicméně obešel bez invektiv, i když bylo zřejmé, o koho se jeho moralizující apel otírá.

Ježíše uznávají jako jednoho z proroků i muslimové. Íránský prezident v tomto směru není výjimkou
Ježíše uznávají jako jednoho z proroků i muslimové. Íránský prezident v tomto směru není výjimkou | Foto: Reuters

"Ježíš, syn Mariin, je symbolem spravedlnosti a lásky k bližnímu, jakož i symbolem boje proti tyranii, diskriminaci a nespravedlnosti," prohlásil Ahmadínežád ve své rodné perštině, kterou ve vysílání doprovázely anglické titulky.

"Krize ve společnosti, rodině, morálce, politice, bezpečnosti i hospodářství… nastala proto, že proroci i Všemohoucí upadli v zapomnění a někteří vůdci se odcizili Bohu," uvedl ránský prezident, než pokračoval:

"Všeobecná vůle všech národů dnes ale volá po zásadní změně. Její nezbytnou podmínkou je však změna v cílech, úmyslech a směřování. Pokud se tyranské cíle jen zabalí do atraktivního a záludného balení a znovu budou lidem násilím vnucovány, lidé prozřou a povstanou."

Channel 4 pod palbou kritiky

I když Ahmadínežádův projev nebyl zdaleka tak jedovatý jako některé jeho nechvalně proslulé výroky o "vymazání Izraele z mapy" či "vymyšleném holocaustu", zvedla se proti jeho televiznímu vystoupení v Británii vlna odporu.

Když loni Mahmúda Ahmadínežáda na okraj jeho návštěvy v sídle OSN pozvala newyorská Columbia University, aby v debatě obhajoval své postoje, mnoho lidí vyšlo protestovat do ulic
Když loni Mahmúda Ahmadínežáda na okraj jeho návštěvy v sídle OSN pozvala newyorská Columbia University, aby v debatě obhajoval své postoje, mnoho lidí vyšlo protestovat do ulic | Foto: Reuters

Kritika směřovala především na představitele Channel 4.

"Je zarážející, že Channel 4 poskytuje prostor k vánočnímu poselství člověku, který stojí v čele vlády, jež v Íránu pronásleduje křesťany, když ponecháme stranou jeho přání vymazat stát Izrael z povrchu světa," postěžoval si například Douglas Murray z Centra pro sociální kohezi.

Jeho výhrady sdílí i izraelský velvyslanec v Británii Ron Prosor a také někteří poslanci, a to jak z vládní Labouristické, tak z opoziční Konzervativní strany.

"Prezident Ahmadínežád je mučitel a vrah. Jeho režim popravuje děti, novináře, sunnitské muslimy, homosexuály, politické aktivisty a etnické menšiny. Je to stejné, jako kdyby vyhradili Robertu Mugabemu v hlavním vysílacím čase prostor k šíření jeho propagandy," neskrývá své rozhořčení přední britský bojovník za lidská práva Peter Tatchell.

Královnin pochmurný vzkaz

Britká královna Alžběta při letošní návštěvě Slovenska
Britká královna Alžběta při letošní návštěvě Slovenska | Foto: Ondřej Besperát

Channel Four se ale brání a tvrdí, že se rozhodl zprostředkovat svým divákům názory íránského prezidenta proto, aby "v tomto pro mezinárodní vztahy kritickém čase získali příležitost seznámit se s nesmírně vlivným alternativním pohledem na svět".

Kanál nicméně změnil tradici a posunul alternativní vánoční poselství až na večer, zhruba čtyři hodiny poté, co ke svým poddaným promluvila z konkurenčního kanálu BBC královna Alžběta.

Ta ve svém projevu připustila, že letošní Vánoce jsou "pro mnohé lidi smutnější než obvykle", ať už kvůli hospodářským potížím nebo kvůli pokračujícím válkám včetně té v Afghánistánu, kde už padlo na 130 britských vojáků včetně jednoho zabitého v boji s povstalci na Štědrý den.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy