Ježíš by bojoval za nás, vzkázal Britům Ahmadínežád

Pavel Vondra
25. 12. 2008 23:10
Íránský prezident vystoupil v britské televizi s vánočním poselstvím
Mahmúd Ahmadínežád
Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Reuters

Londýn/Teherán - "Kdyby byl dnes Ježíš naživu, snažil by se zreformovat politický i finanční stav světa a nepochybně by stál na straně lidí v opozici proti šikaně výbojných velmocí," uvedl dnes ve speciálním vánočním poselství adresovaném britské veřejnosti íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Jedinečnou možnost obrátit se na Boží hod vánoční k Britům s televizním projevem, jak to tradičně dělá britská královna, poskytli kontroverznímu státníkovi, kterého řada jeho kolegů na Západě nemůže vystát, zástupci britské televize Channel 4.

Ta už šestnáct let zařazuje každý rok 25. prosince na program alternativní vánoční poselství. S tím prvním vystoupil v roce 1993 spisovatel, herec a ikona britských gayů Quentin Crisp. Loni o Vánocích řečnil o tom, co považuje za důležité, populární kuchař Jamie Oliver.

Zapomnělo se na Boha

Letos tedy padla volba na íránského vůdce, který je pověstný svými ostrými výroky na adresu Izraele i Spojených států. Tentokrát se nicméně obešel bez invektiv, i když bylo zřejmé, o koho se jeho moralizující apel otírá.

Ježíše uznávají jako jednoho z proroků i muslimové. Íránský prezident v tomto směru není výjimkou
Ježíše uznávají jako jednoho z proroků i muslimové. Íránský prezident v tomto směru není výjimkou | Foto: Reuters

"Ježíš, syn Mariin, je symbolem spravedlnosti a lásky k bližnímu, jakož i symbolem boje proti tyranii, diskriminaci a nespravedlnosti," prohlásil Ahmadínežád ve své rodné perštině, kterou ve vysílání doprovázely anglické titulky.

"Krize ve společnosti, rodině, morálce, politice, bezpečnosti i hospodářství… nastala proto, že proroci i Všemohoucí upadli v zapomnění a někteří vůdci se odcizili Bohu," uvedl ránský prezident, než pokračoval:

"Všeobecná vůle všech národů dnes ale volá po zásadní změně. Její nezbytnou podmínkou je však změna v cílech, úmyslech a směřování. Pokud se tyranské cíle jen zabalí do atraktivního a záludného balení a znovu budou lidem násilím vnucovány, lidé prozřou a povstanou."

Channel 4 pod palbou kritiky

I když Ahmadínežádův projev nebyl zdaleka tak jedovatý jako některé jeho nechvalně proslulé výroky o "vymazání Izraele z mapy" či "vymyšleném holocaustu", zvedla se proti jeho televiznímu vystoupení v Británii vlna odporu.

Když loni Mahmúda Ahmadínežáda na okraj jeho návštěvy v sídle OSN pozvala newyorská Columbia University, aby v debatě obhajoval své postoje, mnoho lidí vyšlo protestovat do ulic
Když loni Mahmúda Ahmadínežáda na okraj jeho návštěvy v sídle OSN pozvala newyorská Columbia University, aby v debatě obhajoval své postoje, mnoho lidí vyšlo protestovat do ulic | Foto: Reuters

Kritika směřovala především na představitele Channel 4.

"Je zarážející, že Channel 4 poskytuje prostor k vánočnímu poselství člověku, který stojí v čele vlády, jež v Íránu pronásleduje křesťany, když ponecháme stranou jeho přání vymazat stát Izrael z povrchu světa," postěžoval si například Douglas Murray z Centra pro sociální kohezi.

Jeho výhrady sdílí i izraelský velvyslanec v Británii Ron Prosor a také někteří poslanci, a to jak z vládní Labouristické, tak z opoziční Konzervativní strany.

"Prezident Ahmadínežád je mučitel a vrah. Jeho režim popravuje děti, novináře, sunnitské muslimy, homosexuály, politické aktivisty a etnické menšiny. Je to stejné, jako kdyby vyhradili Robertu Mugabemu v hlavním vysílacím čase prostor k šíření jeho propagandy," neskrývá své rozhořčení přední britský bojovník za lidská práva Peter Tatchell.

Královnin pochmurný vzkaz

Britká královna Alžběta při letošní návštěvě Slovenska
Britká královna Alžběta při letošní návštěvě Slovenska | Foto: Ondřej Besperát

Channel Four se ale brání a tvrdí, že se rozhodl zprostředkovat svým divákům názory íránského prezidenta proto, aby "v tomto pro mezinárodní vztahy kritickém čase získali příležitost seznámit se s nesmírně vlivným alternativním pohledem na svět".

Kanál nicméně změnil tradici a posunul alternativní vánoční poselství až na večer, zhruba čtyři hodiny poté, co ke svým poddaným promluvila z konkurenčního kanálu BBC královna Alžběta.

Ta ve svém projevu připustila, že letošní Vánoce jsou "pro mnohé lidi smutnější než obvykle", ať už kvůli hospodářským potížím nebo kvůli pokračujícím válkám včetně té v Afghánistánu, kde už padlo na 130 britských vojáků včetně jednoho zabitého v boji s povstalci na Štědrý den.

 

Právě se děje

Další zprávy