Jednou týdně povinně bez masa, rozhodl belgický Gent

Pavel Vondra
13. 5. 2009 12:28
Vegetariánské čtvrtky mají pomoci v boji proti klimatickým změnám i obezitě
Na člunu z lilku vstříc nové zelenější budoucnosti - reklama na vegetariánské čtvrtky v Gentu
Na člunu z lilku vstříc nové zelenější budoucnosti - reklama na vegetariánské čtvrtky v Gentu | Foto: EVA

Gent - Belgický Gent se rozhodl jako první město na světě zavést povinné vegetariánství alespoň jednou týdně. Opatření se zatím týká jen zvolených městských zastupitelů a státních zaměstnanců, do budoucna se ale počítá i se školami.

První "Veggiedag" (Vegetariánský den) byl ohlášen na tento čtvrtek, už dnes se ale v půlmilionové metropoli východních Flander konají propagační akce, které na tuto aktivitu mají upozornit širokou veřejnost.

Organizátoři mimo jiné nechali vytisknout 90 tisíc map, kde jsou vyznačeny vegetariánské restaurace a stravovací zařízení ve městě.

Omezit emise i nadváhu

Deklarovaným cílem akce je upozornit na negativní dopady, která má chov hospodářských zvířat využívaných k výrobě masa. Podle některých studií se chov skotu podílí na celkových emisích skleníkových plynů až z jedné pětiny.

Foto: Aktuálně.cz

Dalším důvodem jsou obavy o zdraví obyvatelstva, které je v Belgii stejně jako v mnoha dalších západních zemích čím dál obéznější.

"Vyvážená vegetariánská strava není jen dlouhodobě udržitelná, ale také zdravá. Lidé ve Flandrech jedí příliš mnoho masa a málo ovoce, což má pro naše zdraví katastrofální důsledky, jako je růst cholesterolu, riziko rakovinových onemocnění a cukrovky či obezita," uvedla Tine Lassuytová ze sdružení Etická vegetariánská alternativa (EVA), které ve spolupráci s gentskou radnicí celou akci připravilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy