Jednou týdně povinně bez masa, rozhodl belgický Gent

Pavel Vondra
13. 5. 2009 12:28
Vegetariánské čtvrtky mají pomoci v boji proti klimatickým změnám i obezitě
Na člunu z lilku vstříc nové zelenější budoucnosti - reklama na vegetariánské čtvrtky v Gentu
Na člunu z lilku vstříc nové zelenější budoucnosti - reklama na vegetariánské čtvrtky v Gentu | Foto: EVA

Gent - Belgický Gent se rozhodl jako první město na světě zavést povinné vegetariánství alespoň jednou týdně. Opatření se zatím týká jen zvolených městských zastupitelů a státních zaměstnanců, do budoucna se ale počítá i se školami.

První "Veggiedag" (Vegetariánský den) byl ohlášen na tento čtvrtek, už dnes se ale v půlmilionové metropoli východních Flander konají propagační akce, které na tuto aktivitu mají upozornit širokou veřejnost.

Organizátoři mimo jiné nechali vytisknout 90 tisíc map, kde jsou vyznačeny vegetariánské restaurace a stravovací zařízení ve městě.

Omezit emise i nadváhu

Deklarovaným cílem akce je upozornit na negativní dopady, která má chov hospodářských zvířat využívaných k výrobě masa. Podle některých studií se chov skotu podílí na celkových emisích skleníkových plynů až z jedné pětiny.

Foto: Aktuálně.cz

Dalším důvodem jsou obavy o zdraví obyvatelstva, které je v Belgii stejně jako v mnoha dalších západních zemích čím dál obéznější.

"Vyvážená vegetariánská strava není jen dlouhodobě udržitelná, ale také zdravá. Lidé ve Flandrech jedí příliš mnoho masa a málo ovoce, což má pro naše zdraví katastrofální důsledky, jako je růst cholesterolu, riziko rakovinových onemocnění a cukrovky či obezita," uvedla Tine Lassuytová ze sdružení Etická vegetariánská alternativa (EVA), které ve spolupráci s gentskou radnicí celou akci připravilo.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Slovenského premiéra Pellegriniho hospitalizovali v noci kvůli vysokým teplotám

Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali v noci na neděli kvůli akutní infekci dýchacích cest a vysokým teplotám. Informoval o tom slovenský úřad vlády. Premiér kvůli tomu zrušil pracovní program.

Nezúčastní se tedy nedělní televizní předvolební debaty. Premiér se s infekcí potýkal dva týdny. "Bohužel si všechno vybralo svou daň a od včerejšího (sobotního) večera jsou hospitalizovaný v bratislavské nemocnici," uvedl premiér na Facebooku. Podle deníku SME premiéra přijala bratislavská nemocnice sv. Michala.

Kdo Pellegriniho v televizní debatě nahradí, zatím není jasné, sdělil mluvčí strany Směr-SD Ján Mažgút. Pellegrini je volebním lídrem strany. V debatě má chybět i její předseda Robert Fico. Mažgút řekl, že i Fico je zdravotně indisponovaný. Volby budou na Slovensku 29. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy