Rozhovory, jejichž cílem je přesvědčit Severní Koreu, aby ukončila svůj jaderný program, se dnes zastavily. Podle čínských hostitelů se šest zúčastněných zemí chce znovu sejít jak jen to bude možné.
V průlomové dohodě uzavřené v září se Severní Korea zavázala odzbrojit výměnou za hospodářskou pomoc a záruky bezpečnosti. Problémem je, že neexistuje shoda na tom, kdy by k plnění jednotlivých závazků z obou stran mělo dojít.
Severní Korea letos v únoru oznámila, že vlastní jaderné zbraně.
Páté kolo rozhovorů opět ukázalo, že napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem nepolevuje. Hlavní americký vyjednavač Christopher Hill zdůraznil, že mají-li rozhovory skutečně pokročit, musí Severní Korea okamžitě zastavit své jaderné aktivity, které, jak tvrdí Washington, pokračují i po záříjové dohodě.
Zdroj blízký rozhovorům citoval severokorejské delegáty, kteří údajně řekli, že nemají žádnou "vůli" vyjednávat se Spojenými státy. Pchjongjang vyjádřil zlost nad tím, že Washington zmrazil aktiva severokorejských firem, které podezřívá z obchodu se zbraněmi hromadného ničení.
Šestistranné rozhovory začaly v roce 2003. Čína se tehdy pokusila zprostředkovat jednání mezi Američany a Korejci. Spojené státy totiž obvinily Severní Koreu z tajné výroby jaderných zbraní a Pchjongjang odstoupil od Úmluvy o nešíření jaderných zbraní.