Jedly slovenské děti koninu? V jídelnách našli lasagne

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
7. 3. 2013 16:46
Kontroloři našli ve dvou školách polotovary stažené kvůli podezření na koňské maso
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava - Slovenští žáci základních škol a mateřinek možná dostávali k obědu koninu. Potravinoví inspektoři totiž na třech základních školách našli lasagne od Nowaca a hamburgery od firmy FVZ Polska, v nichž se koňské maso objevilo.

Zda si na něm pochutnávali i malí strávníci školních jídelen, ukážou až nařízené laboratorní rozbory.

Potenciálně koňské polotovary se našly ve dvou jídelnách, jejich zaměstnanci ale tvrdí, že nebyly určeny pro žáky, protože si je koupili pro vlastní potřebu.

Lasagne se našly ve spižírně mateřské školy v Záhorské Vsi u hranic s Rakouskem. Tamní personál ale tvrdí, že se je u něj objednala soukromá osoba, burgery s možnou příměsí koňského masa inspektoři objevili v jídelně základní školy Reformované křesťanské církve v Rožňavě na východě Slovenska. Ani tam prý zakázané potraviny nebyly určené pro děti.

Zjistil to slovenský Úřad veřejného zdravotnictví poté, co nařídil plošné kontroly mimo jiné i v zařízeních veřejného stravování, tedy i školních jídelnách, informovala podle serveru Akuálne.sk mluvčí úřadu Lenka Skalická.

Polský trh s koňským masem:

Hamburgery s koninou podle Skalické objednala a odebrala také školní jídelna SOU v Senici. 1. března už ale inkriminované masové placky nebyly k nalezení. Hlavní kuchařka ale vydala čestné prohlášení, že byly vyhozeny do odpadu, ne podány středoškolákům k obědu.

Celkem našli kontroloři hledané lasagne v pěti a hamburgery v osmi provozovnách. 

Koňské maso, které se objevuje v potravinách z hovězího po celé Evropě, není závadné. Problém je v tom, že je levnější než hovězí a výrobci obsah koniny ve svých produktech nepřiznávají na obalech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy