Partyzáni vyhrožují Putinovi: Chystáme rozbušku pro revoluci, máme minomety i drony

Jana Václavíková Jana Václavíková
31. 5. 2023 19:36
Rusko minulý týden zažilo něco, co od roku 1969 nepamatuje. Na jeho území nedaleko Belgorodu u hranic s Ukrajinou vpadly ozbrojené jednotky. Ruští partyzáni, kteří se přihlásili k útoku na příhraniční vesnice, nyní promluvili pro britský deník The Times. "Až bude osvobozen Krym, půjdeme na Moskvu," říká velitel Legie Svoboda Rusku.
Ruští partyzáni bojují proti Rusku v pohraničních vesnicích | Video: Associated Press, Video

Velitel partyzánů z Legie Svoboda Rusku si nechává říkat Cézar. Je mu 49 let a v rozhovoru, který poskytl britskému listu The Times, se nebojí ukazovat svou tvář. Odplata Kremlu ho neděsí, protože celá jeho rodina je už na Ukrajině a s problémy se v Rusku potýkal už dříve. Jako člen dvou krajně pravicových skupin, které ruské úřady označily za teroristické, byl několikrát zatčen, nikdy ale neskončil ve vězení. 

"Myslím, že toho nyní litují," směje se muž původem ze Soči, který přes dvacet let pracoval v Petrohradě jako fitness trenér. Partyzáni na Ukrajině bojují proti vojskům Kremlu po boku ukrajinské armády.  

Cézar stojí v čele skupiny o velikosti praporu, čítá tedy pět set až tisíc vojáků. Všichni jsou Rusové a Cézar je označuje za "anarchisty, levičáky a nacionalisty", někteří z nich se až do začátku invaze loni v únoru o politiku vůbec nezajímali. Velitel také uvádí, že útok na ruské příhraniční vesnice z minulého týdne měl pomoct s náborem nových členů. "Máme stabilní příliv nových rekrutů a počty narůstají. Stále víc Rusů rozumí tomu, že jde o zločineckou válkou, která by měla být zastavena," uvádí.

Legie Svoboda Rusku vpadla do pohraničních oblastí minulé pondělí z ukrajinské strany. Kromě bojovníků vjely do řídce osídlených míst i obrněná vozidla, tanky a dělostřelectvo. S odporem se partyzáni setkali až později, když proti nim ruská armáda nasadila letectvo a dělostřelectvo. Zatímco Kreml tvrdí, že se podařilo zlikvidovat 70 partyzánů, Cézar mluví o dvou mrtvých a deseti raněných. Informace nelze z nezávislých zdrojů ověřit. 

"Jak jsme se posouvali hlouběji na ruské území, objevily se ruské armádní jednotky včetně dělostřelectva a letectva. Byli jsme překvapení, že stejně jako v Čečensku, Sýrii a na Ukrajině pálili bez rozdílu i na civilní domy. Nezajímalo je, jestli budou civilisté trpět. Prostě jenom pálili směrem, kde si mysleli, že můžeme být," popisuje Cézar. 

Připravujeme rozbušku pro revoluci

Legie podle svého velitele spolupracuje s ukrajinskou armádou a někteří její členové dříve i za ukrajinskou stranu bojovali. "Nejsme skupina kriminálníků nebo soukromých vojenských skupin jako wagnerovci. Bojujeme v rámci ukrajinských sil," dodává. Kyjevská vláda přímé zapojení do akcí v Belgorodské oblasti popřela.

"Naším hlavním cílem a úkolem je obrana Ukrajiny a deokupace jejího území, včetně Krymu. Potom půjdeme osvobodit náš domov. Na to se připravujeme," říká Cézar a konkrétně zmiňuje Kreml, oficiální sídlo ruského prezidenta Vladimira Putina.

Útoky podobné těm z minulého týdne chtějí partyzáni provádět do té doby, než obsadí dostatečně velké území, aby se k nim mohli přidat "skuteční synové a dcery Ruska, skuteční patrioti".

Partyzáni jsou k tomu podle něj i dobře vybaveni. "Máme minomety, obrněná vozidla, protiletadlové střely, přenosné protitankové systémy a velmi efektivní jednotku s drony," vyjmenovává. Tvrdí také, že běžní Rusové si ještě neuvědomují, že když na někoho armáda kremelského režimu použije zbraně, mohou být sami zabiti. "Dnešní ruská společnost nerespektuje diplomacii, jenom sílu. A my jim naši sílu ukázali," líčí. 

"Rusko je obrovská hromada trhaviny TNT. Můžete s ní dělat, co chcete, a nevybuchne. Ale pokud použijete malou rozbušku, vytvoříte silnou explozi. Na Ukrajině takový detonátor připravujeme," říká. Výbuchem v tomto případě myslí revoluci.

Ukrajinský vojenský expert Petro Černyk je k cílům legie spíš skeptický. "Partyzánské hnutí potřebuje podporu svých lidí. A to já nyní nevidím," hodnotí.

Video: "Znovu nás uvidíte." Partyzáni avizují další útoky na Belgorodskou oblast (25. 5. 2023)

"První fázi považujeme za úspěšnou, ta už skončila. Ale operace pokračuje," uvedl Denis Kapustin, velitel Ruského dobrovolnického sboru. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy