JAR: V souboji titánů zvítězil nad Mbekim Zuma

gaz
19. 12. 2007 13:55
Změna v čele vládní strany ANC věstí možný obrat vlevo
Jacob Zuma dokáže strhnout davy svým charismatickým projevem. Jihoafrická republika, konec roku 2007
Jacob Zuma dokáže strhnout davy svým charismatickým projevem. Jihoafrická republika, konec roku 2007 | Foto: Reuters

Polokwane, Jihoafrická republika - Nejsilnější jihoafrická strana Africký národní kongres (ANC) si zvolila nového vůdce.

Současného předsedu a prezidenta Jihoafrické republiky Thaba Mbekiho porazil jiný veterán boje proti apartheidu Jacob Zuma.

Zuma si podle BBC zajistil hlasy 60 procent z celkem 3834 delegátů.

Šéf ANC bude automaticky nejsilnějším kandidátem v prezidentských volbách, které se v zemi budou konat roku 2009.

Příznivci obou politiků za nimi přijeli i do Polokwane, kde se volil nový vůdce ANC.
Příznivci obou politiků za nimi přijeli i do Polokwane, kde se volil nový vůdce ANC. | Foto: Reuters

"Nemohu nic říci, jsem příliš šťastný, abych teď mluvil," plakal Zumův stoupenec Fikule Mbalula přímo na kongresovém pódiu.

Souboj titánů

Volby nového předsedy ANC na sebe poutaly obrovskou pozornost, po padesáti osmi letech klidného předávání žezla se totiž proti sobě poprvé postavily dvě těžkotonážní politické figury s mohutnými kolonami stoupenců. 

Post obhajoval Thabo Mbeki, který v křesle prezidenta země roku 1999 nahradil Nelsona Mandelu.

Mbeki se může chlubit silným růstem ekonomiky a podporou obchodníků a zahraničních investorů.

Kritici ale poukazují na to, že se mu nepodařilo zlepšit ekonomickou situaci chudých obyvatel slumů, které jsou stále ovládány gangy.

Ekonomické rozdíly mezi bohatými a chudými jsou v Jihoafrické republice i patnáct let po pádu apartheidu jedny z největších na světě a země je i na předním místě v množství vražd na počet obyvatel. 

Právě v Zumovi s jeho zřetelně levicovou rétorikou vidí mnozí člověka, který bude schopen zemi z tohoto nestabilního stavu vytáhnout.

Silný mandát. Přes obvinění z korupce

Kritici však poukazují na to, že Zuma má vlastních problémů dost a země by se během jeho prezidenství mohla navíc ocitnout i v politické krizi. Nový předseda ANC je obviněn z korupce u multimilionové zbrojní zakázky.

Kvůli vyšetřování korupčního jednání jej roku 2005 z vlády - ve které zastával post viceprezidenta - vyhodil právě Thabo Mbeki.

Zuma stál dříve v pozadí za Mbekim, teď se stal novým šéfem ANC on.
Zuma stál dříve v pozadí za Mbekim, teď se stal novým šéfem ANC on. | Foto: Reuters

I pokud by však neměl kvůli soudním tahanicím silnou pozici sám Zuma, jiné to je u jeho spojenců ve straně.

Zumův tábor si totiž s velkým náskokem zajistil všech šest nejvyšších pozic ve vedení ANC včetně křesla prvního místopředsedy, které získal Kgalema Motlanthe.

Nyní se s napětím čeká, jak Zumovo zvolení přijmou stoupenci Thaba Mbekiho. Mezi tábory obou politiků totiž v posledních dnech panovalo silné napětí.

První signál k usmíření však již vyslal sám poražený kandidát. Po oznámení výsledků Zumu objal a pogratuloval mu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy