Japonsko zasáhlo zemětřesení, hrozilo další tsunami

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 3. 2011 7:27
Otřesy dosáhly síly 6,5 stupně Richterovy škály
Zemětřesení z 11. března je podle odhadů nejdražší katastrofou v historii
Zemětřesení z 11. března je podle odhadů nejdražší katastrofou v historii | Foto: Reuters

Tokio - Východní pobřeží Japonska zasáhlo další zemětřesení.

Otřesy tentokrát dosáhly síly 6,5 stupně Richterovy škály a krátce poté bylo vyhlášeno varování před až půlmetrovou vlnou tsunami.

Nakonec ale nebyly hlášeny žádné oběti ani škody.

Podle japonského meteorologického ústavu nastalo zemětřesení v 7:23 místního času (0:23 SELČ) a bylo nedaleko břehů v hloubce 5,9 kilometru.

Země se stále vzpamatovává z katastrofy, která ji postihla 11. března. Zemětřesení tehdy dosáhlo 9 stupňů a následná přívalová vlna si vyžádala podle odhadů až 18 tisíc mrtvých. Tisíce lidí jsou stále pohřešovány, statisíce dalších zůstávají v nouzových ubytovnách.

Celý svět s napětím sleduje především situaci v jaderné elektrárně Fukušima, kde energetici bojují s úniky radiace.

Fukušima 1 zamořuje stále více i mořskou vodu ve svém bezprostředním okolí. Jak v neděli oznámil úřad NISA, hodnota radioaktivního jódu překračuje podle nejnovějšího měření bezpečnostní limit 1850krát, čili o 600násobek více než v pátek.

Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amana nebude nebezpečí z havarované elektrárny ještě dlouho zažehnáno. Stále není jasné, zda jsou jádra reaktorů a vyhořelé palivové tyče dostatečně chlazeny.

"Bude třeba udělat ještě mnoho věcí, aby krize skončila," řekl Amano deníku The New York Times.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy