Japonsko zasáhlo zemětřesení, hrozilo další tsunami

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 3. 2011 7:27
Otřesy dosáhly síly 6,5 stupně Richterovy škály
Zemětřesení z 11. března je podle odhadů nejdražší katastrofou v historii
Zemětřesení z 11. března je podle odhadů nejdražší katastrofou v historii | Foto: Reuters

Tokio - Východní pobřeží Japonska zasáhlo další zemětřesení.

Otřesy tentokrát dosáhly síly 6,5 stupně Richterovy škály a krátce poté bylo vyhlášeno varování před až půlmetrovou vlnou tsunami.

Nakonec ale nebyly hlášeny žádné oběti ani škody.

Podle japonského meteorologického ústavu nastalo zemětřesení v 7:23 místního času (0:23 SELČ) a bylo nedaleko břehů v hloubce 5,9 kilometru.

Země se stále vzpamatovává z katastrofy, která ji postihla 11. března. Zemětřesení tehdy dosáhlo 9 stupňů a následná přívalová vlna si vyžádala podle odhadů až 18 tisíc mrtvých. Tisíce lidí jsou stále pohřešovány, statisíce dalších zůstávají v nouzových ubytovnách.

Celý svět s napětím sleduje především situaci v jaderné elektrárně Fukušima, kde energetici bojují s úniky radiace.

Fukušima 1 zamořuje stále více i mořskou vodu ve svém bezprostředním okolí. Jak v neděli oznámil úřad NISA, hodnota radioaktivního jódu překračuje podle nejnovějšího měření bezpečnostní limit 1850krát, čili o 600násobek více než v pátek.

Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amana nebude nebezpečí z havarované elektrárny ještě dlouho zažehnáno. Stále není jasné, zda jsou jádra reaktorů a vyhořelé palivové tyče dostatečně chlazeny.

"Bude třeba udělat ještě mnoho věcí, aby krize skončila," řekl Amano deníku The New York Times.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 22 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy