Jako z hororu. Gepardí robot překonal rychlostní rekord

Radim Klekner Radim Klekner
11. 3. 2012 17:15
Skákající robot dosahuje rychlosti 30 kilometrů za hodinu

New York - Usain Bolt by mu utekl. Ne však netrénovaný dospělý člověk, tím spíše dítě. Řeč je o robotovi, při jehož konstrukci se konstruktéři nechali inspirovat gepardem.

Americká firma Boston Dynamics představila robotický model, který napodobuje pohyb nejrychlejší a nejelegantnější kočkovité šelmy. Robot samozřejmě nedosahuje gepardní rychlosti, je schopen urazit za hodinu třicet kilometrů.

Podle výrobců tím nicméně překonal světový rekord v dané kategorii - žádný jiný robot se nepohybuje tak rychle. Člověk, který by chtěl gepardímu robotovi uniknout, by musel stovku uběhnout pod dvanáct vteřin.

Rekordman Bolt běží na nejkratší sprinterské trati průměrnou rychlostí 37,58 kilometrů za hodinu, a vzdálenost tak uběhne za 9,58 vteřin.

Robot, kterého vytvořili vývojáři v Bostnu, působí poněkud přízračně a upomíná na hororové scény ze sci-fi filmů. Celý projekt také financovala Darpa, výzkumný odbor ministerstva obrany Spojených států.

V rámci programu nazvaného "Maximum mobility a manipulačních schopností" dostali vývojáři za úkol sestavit robotické zařízení, které bude moci být nasazováno při rychlé likvidaci nášlapných min.

Vědci se při vývoji robota nechali inspirovat elegantním gepardem.
Vědci se při vývoji robota nechali inspirovat elegantním gepardem. | Foto: Zoo Praha

Nový model překonal 23 let starý rekord. V roce 1989 sestavili pracovníci Massachusettského technologického institutu dvounohého robota, jenž se pohyboval rychlostí 21 kilometrů za hodinu.

Bostonská firma má ctižádostivé plány, uvažuje o tom, že jednoho dne sestaví model schopný pohybovat se rychlostí osmdesáti kilometrů za hodinu. Gepard dosahuje běžně rychlosti o dvacet kilometrů vyšší.

"Chceme zjistit, kde leží hranice pro vysokorychlostního robota," citovala agentura Reuters vedoucího oddělení pro vývoj robotů při Boston Dynamics Alfreda Rizziho.

V rámci projektů, které řídí Darpa, vyvinuly americké firmy řadu robotů, kteří napodobují lidské činnosti, až to člověku bere dech. Ti, které představila Stanfordova univerzia, zvládnou dokonce opékání brambůrků či zápas s mečem.

Vývojáři představili nedávno rovněž model připomínající plyšovou dětskou hračku.

Tvůrci gepardího robota musí ovšem vyřešit ještě jeden problém. Jejich robot se zatím pohybuje jen na běžícím pásu, na kterém ho přidržuje zvláštní mechanismus, a jeho skokům dává impuls hydraulická pumpa.

Foto: Vojtěch Marek

Než bude moci být robot skutečně nasazen v terénu, aby americkým ženistům pomáhal při likvidaci min, budou zapotřebí ještě roky tvrdé práce.

Dnes používaní roboti se vesměs pohybují na kolech či pásovém podvozku. Přinutit jakékoli zařízení, aby svým pohybem imitovalo lidské končetiny, je pro experty z branže neskonale obtížnější, než je nechat jezdit. Nemluvě o tom, že robotická ruka je mnohem náchylnější k poruchám než obyčejné kolo.

Roboti budoucnosti budou mnohem častěji nasazováni při transportu zraněných vojáků a ne jen jako obyčejní zabijáci známí ze sci-fi produkce.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy