Já jsem horník a kdo je víc: jen komunistický mýtus

Radim Klekner Radim Klekner
14. 10. 2010 13:35
Chilští horníci měli štěstí, každoročně ve světě zahynou tisíce jejich kolegů.
Návrat horníků z dolu byl triumfální, realita jejich každodenního života byla ale úplně jiná
Návrat horníků z dolu byl triumfální, realita jejich každodenního života byla ale úplně jiná | Foto: Reuters

Copiapó - Třiatřicet horníků, které záchranáři v úterý vytáhli po 69 dnech strávených v podzemí ze severochilského dolu na měď a zlato, mělo obrovské štěstí.

Takové, jaké rozhodně neměly tisíce jejich kolegů, kteří každoročně zahynou v černouhelných dolech v Číně, Turecku, Jihoafrické republice, na Ukrajině i jinde.

Obrázky oholených, usměvavých mužů nacházejících se ve zjevně dobré fyzické i psychické kondici, kteří vystupují ze záchranné klece, se díky obrovskému zájmu médií rozletěly do všech koutů světa.

Realitu hornického života plného tvrdé, náročné práce vyplňují mnohem prozaičtější okamžiky a důlních neštěstí se šťastným koncem je jako šafránu.

A heslo "já jsem horník a kdo je víc" vyrobené na zakázku komunistickou propagandou poválečného Československa má k pravdě stejně tak daleko dnes jako v časech budování světlých zítřků.

Pevná hornina a železná disciplína

Chilští horníci měli v prvné řadě štěstí, že pracovali v dole s relativně dobrými geologickými podmínkami, který za sebou neměl dlouhou historii důlních neštěstí s desítkami mrtvých. Nehrozilo bezprostředně, že se důlní chodba, v níž zůstali uvězněni, zřítí, ani že bude zaplavena vodou.

Nic to nemění na skutečnosti, že prokázali železnou disciplínu a obrovskou odvahu, když po sedmnáct dní žili o dvou polévkových lžících konzervy z tuňáka, jedné sušence potřené broskvovou marmeládou a několika hltech kondenzovaného mléka.

"Našli jsme v sobě sílu a ducha, chtěli jsme bojovat, bojovat za naše rodiny, a to bylo ze všeho nejpodstatnější," vysvětlil "zázrak z Copiapá" směnový předák Luís Urzúa, který se na povrch dostal až jako poslední ze skupiny třiatřiceti zachráněných mužů.

Velkou roli ale sehrálo i to, že chilská vláda učinila, vše, co bylo v jejích silách, aby zasypané horníky našla. Od okamžiku, kdy se k nim záchranáři 22. srpna provrtali, šlo již všechno jako na drátku.

Dobře zaplacení experti

Horníci dostali okamžitě potřebné dávky proteinů a vitamínů, čisté oděvy a fluorescenční lampičky. V posledních dnech jim lékaři dokonce povolili i čtyřicítku cigaret denně - pro celou skupinu.

Chilská státní společnost Codelco nešetřila peníze, aby pro "los 33" našla nejlepší experty z branže. Ke hloubení záchranné šachtice přizvala firmu Center Rock Inc. z pensylvánského Berlinu a o radu se obrátila i na Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Odhaduje se, že celkové náklady na záchranu zasypaných mužů se vyšplhají na 22 milionů dolarů. Codelco si to může dovolit. Ceny mědi během loňského roku vzrostly o 49 a letos o dalších 32 procent.

Těžební průmysl v Chile zajišťuje čtyřicet procent hrubého domácího produktu země.

Neštěstí v černouhelných dolech

Velká důlní neštěstí s mnoha obětmi jsou tradičně spojena s těžbou černého uhlí. Při explozi na dole u sibiřského Meždurečenska zahynulo letos v květnu devadesát horníků. Devětadvacet mrtvých si vyžádal dubnový výbuch metanu u západovirginského Comfortu.

U čínského Liao-ningu zemřelo v roce 1942 v tamním černouhelném dole dokonce 1549 horníků. Bilance největšího důlního neštěstí v Evropě, k němuž došlo v roce 1906  u severofrancouzského Courrieres, činí 1099 obětí na životech.

Práce v podzemí ale především probíhá ještě dnes ve velmi náročných podmínkách. Těžaři jdou do čím dál větších hloubek, a bezpečnostní předpisy se v řadě zemí dodržují stejně málo jako dříve.

Důl u Copiapá neměl vybudované náležité únikové cesty, a když se zhroutil strop svážné chodby v hloubce 400 metrů, horníci zůstali uvězněni v podzemí.

Poměry jako v 19. století panují u bolívijského Potosí, kde malé hornické syndikáty dobývají zbytky stříbra a dalších kovů z hory prošpikované důlními chodbami jako ementálský sýr.

Hornická elita?

Vtažná jáma dolu ČSM na Karvinsku má hloubku 1100 metrů, a i když se bezpečnostní podmínky na šachtě ve srovnání s obdobím před rokem 1989 nepoměrně zlepšily, sami horníci o své práci moc hovořit nechtějí.

Hornická práce je dnes stejně náročná jako kdysi, byť se bezpečnost v dolech zlepšila
Hornická práce je dnes stejně náročná jako kdysi, byť se bezpečnost v dolech zlepšila | Foto: Karel Toman

A již vůbec si nemohou připadat jako elita, kterou z nich kdysi nadělal komunistický režim. Platy v hornictví na Ostravsku dnes odpovídají přibližně průměrnému platu v Praze.

Před rokem 1989 vydělávali horníci i pětkrát více než byla mzda průměrného občana. Nikdo ale netušil, v jakých podmínkách pracují.

Každým rokem zahynuly na dolech v komunistickém Československu desítky horníků, vesměs v rámci smrtelných úrazů zahrnujících jednu či dvě osoby. Důchodu se ale dožil jen málokterý z nich. A díky plicím rozežraným silikózou musel být leckterý přeřazen na práci na povrchu již v pětačtyřiceti letech.

Skutečně špičkové platy měly jen vybrané osádky účastnící se "rekordů" organizovaných stranickým vedením šachet.

Představa stachanovců topících se v penězích je jenom prázdným mýtem přežívajícím dodnes.

  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy