Izraelský exprezident Kacav dostal 7 let za znásilnění

Zahraničí Zahraničí
22. 3. 2011 8:56
Kacav musel kvůli obvinění v roce 2007 opustit prezidentský úřad

Tel Aviv - Bývalý izraelský prezident Moše Kacav dnes dostal u soudu sedmitelý trest vězení za znásilnění.

Toho se měl dopustit v devadesátých letech, ještě ve funkci ministra cestovního ruchu. Později už v prezidentské funkci byl navíc obviněn ze sexuálního obtěžování.

Soudce také rozhodl, že bývalý politik musí jedné ze svých obětí zaplatit 100 tisíc izraelských šekelů (téměř půl milionu korun).

Kacav, který v době své politické kariéry patřil k pravicovému bloku Likud,  se stal prezidentem v roce 2000, ale v roce 2007 musel kvůli obvinění na jeho adresu rezignovat.

Jde o jeden z nejhorších poltitických skandálů v dějinách Izraele.

Ze znásilnění ho obvinila někdejší zaměstnankyně ministerstva cestovního ruchu, identifikovaná u soudu jako A. "Čin se stal v kanceláři obžalovaného. ´A´ jasně vyjádřila nesouhlas. To není obtěžování, to je znásilnění," řekl soudce.

Moše Kacav při svém projevu: Jde o falešná obvinění.
Moše Kacav při svém projevu: Jde o falešná obvinění. | Foto: Reuters

To, že se dotyčná obrátila na soud až po letech, prý neznamená, že lže. "´A´ je čestná osoba a mluví pravdu. Kacavovo svědectví bylo plné lží," sdělil soudce.

Ze sexuálního obtěžování Kacava obvinily ženy identifikované jako H a L, které pracovaly v prezidentské rezidenci. H později svou výpověď sice změnila, ale její otec řekl, že se jednou vrátila ze služby rozrušená z prezidentova chování.

Kacav byl dlouholetým poslancem parlamentu, ve volbách v roce 2000 překvapivě porazil Šimona Perese. Ten se ale pak přece jen stal hlavou státu právě po odstoupení Kacava.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy